Hidroizoliacinės EPDM dangos paskirtis ir naudojimas
Hidroizoliacinė danga EPDM – tai vienasluoksnė hidroizoliacinė tvenkinių ir vandens objektų danga, gaminama iš EPDM (angl. Ethylene propylene diene monomer) gumos, kaučiuko, specialių užpildų ir priedų šias medžiagas vulkanizuojant. EPDM danga taip pat vadinama plėvele arba membrana.
Paprastai, EPDM hidroizoliacine danga rekomenduojama kloti nedidelius dekoratyvinius baseinus, KOI tvenkinius, eko baseinus, upelius, fontanus, kaskadas, vandens bokštus, nuotėkio rezervuarus ar kitus nedidelius vandens objektus. Nors EPDM dangos brangesnės nei bituminės dangos, dėl savo unikalios sudėties, lankstumo, ekologiškumo, ilgos eksploatavimo trukmės (apie 40 metų), ši danga tampa vis populiaresnė ir Lietuvoje, ir pasaulyje. Paminėtina, kas EPDM hidroizoliacinė danga yra nekenksminga dekoratyvinių baseinų ir tvenkinių augalams bei žuvims.
Hidroizoliacinės EPDM dangos savybės
EPDM dangos savybės ir pranašumai:
- Patvari, lanksti, ilgaamžė, atspari puvimui;
- Atspari temperatūrai nuo -45 °C iki +130 °C;
- Atspari UV spinduliams;
- Elastinga plačiame temperatūros diapazone;
- Siūlės suvirinamos vulkanizavimo būdu;
- Atspari cheminėms medžiagoms;
- Nepavojinga vandens telkinio faunai ir florai;
- Sudėtyje nėra žalingo kadmio, švino ir asbesto.
Hidroizoliacinės EPDM dangos klojimas
Įrengiant EPDM dangą, būtina atsižvelgti į vandens telkiniui įrengimui keliamus reikalavimus. Šios rūšies dangą rekomenduojama naudoti nedideliems vandens objektams. Tuomet išvengsite dangos suvirinimo darbų, kuomet dangos lakštai tarpusavyje yra sujungiama.
Tokiu atveju išskaičiuojamas ir parenkamas tik vienas reikiamo dydžio ir storio dangos lakštas, kuriuo išklojamas visas tvenkinio dugnas ir šlaitai. Atkreipiame dėmesį, kad šiuo būdu klojant EPDM hidroizoliaciją nebus išvengta dangos raukšlių. Jei abejojate kaip suskaičiuoti reikiamą dangos lakšto plotą, – pasitarkite su specialistas. Taip išvengsite esminių klaidų bei sutaupysite savo lėšų ir laiko.
Prieš klojant bet kokios rūšies dangą, tvenkinio dugno paviršius turi būti visiškai švarus, t. y. be jokių aštrių daiktų, atplaišų, akmenų, stiklo šūkių, medžio šaknų ir pan. Hidroizoliacinė EPDM danga klojama tik ant apsauginio geotekstilės pakloto. Jei ant dangos bus pilamas žvirgždas, skalda ar dedami dekoratyviniai akmenys, tuomet geotekstilės audeklą būtina kloti iš abiejų EPDM dangos pusių. Taip išvengsite nepageidaujamų dangos mechaninių pažeidimų ir užtikrinsite maksimalią jos eksploatavimo trukmę.
Po EPDM dangos klojimo ir tvenkinio įrengimo darbų, augaliją galite sodinti iš karto. Tačiau patartina kurį laiką palaukti prieš įleidžiant žuvis į tvenkinio vandenį tam, kad susiformuotų tinkama vandens telkinio ekosistema.
Hidroizoliacinės dangos ankeravimas
EPDM dangos storis. Kaip pasirinkti teisingai
Apsižvelgiant į vandens objekto paskirtį ir dydį, būtina suskaičiuoti ir parinkti tinkamą dangos storį ir kiekį. Jei danga per plona, didelė tikimybė, kad plėvelė, slegiama didelio vandens svorio, bus pradurta ir tvenkinys turės vandens nuotėkį. Jei danga per stora, – beprasmiškai išleisite daugiau pinigų, nei būtina.
Dažnai nėra būtinybės pirkti storiausias dangas, kurios kainuoja brangiau, tačiau pakanka rinktis plonesnes, atitinkančias visus vandens objekto reikalavimus pagal techninę užduotį. Paminėtina, kad konkrečiu atveju teisingas atsakymas gaunamas skaičiavimo būdų, o ne spėliojant. Jei abejojate kaip pasirinkti, – pasitarkite su specialistas. Taip išvengsite esminių klaidų bei sutaupysite savo lėšų ir laiko.
EPDM hidroizoliacinės danga yra juodos matinės spalvos. Populiariausia yra 6 – 8 metrų pločio EPDM danga. Jos storis gali būti ribose nuo 1,0 mm iki 1,52 mm. Plačiau skaitykite čia >> EPDM dangos