Dirbtiniai tvenkiniai

Dirbtinių tvenkinių ir telkinių savybės

Dirbtinis tvenkinys

Dirbtinis tvenkinys ar telkinys yra žmogaus dirbtinai iškastas ir padarytas vandens telkinys, susidaręs užtvenkus upę. Būtent šiomis užtvankomis yra reguliuojamas vandens lygis tvenkinyje. Tokie tvenkiniai tiekia vandenį hidroelektrinėms ir miestų vandentiekio sistemoms, drėkina laukus.

Pastaruoju kelis dešimtmečius, atstačius privačią žemės valdą Lietuvoje, dirbtinis tvenkinys įgauna kiek kitokią reikšmę: vis daugiau žmonių, turinčių savo žemės sklypą, jaučia poreikį įsirengti vandens telkinį savo kieme. Plačiau skaitykite čia >> Dekoratyviniai tvenkiniai

Ar žinojote, kad, pagal rytiečių išmintį, vandens srautas neša gerovę, o tvenkiniai, ypač, jei juose gyvena žuvys, – sėkmę ir harmoniją? Lietuvos teritorijoje tvenkiniai taip pat yra gana populiarūs. Seniausias yra Širvėnos tvenkinys Biržų rajone. Didžiausias dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje yra Kauno marios, suformuotos 1959 m. Antras pagal dydį Lietuvoje yra Antalieptės tvenkinys Zarasų rajone, neretai vadinamas mariomis. Dirbtiniai tvenkiniai dar vadinami iškastiniais tvenkiniais.

Dirbtinių tvenkinių ir telkinių paskirtis

Štai dirbtinių tvenkinių paskirties sąrašas:

  • Hidroenergetinis (pvz.: krintantis vanduo suka turbinas, gamina elektros energiją);
  • Vandens transportavimas ir/arba tiekimas;
  • Žuvininkystės tvenkiniai (pvz.: žuvų neršto ir auginimo arba komercinės žūklės)
  • Poilsinis ir/arba vandens sporto renginių (pvz.: kempingai, paplūdimiai, poilsiavietės);
  • Kraštovaizdžio dekoravimas (pvz.: parkuose, užtvenkus upelius, įrengiami tvenkiniai ir kaskados kaip kraštovaizdį ir poilsinę aplinką pagerinantis parko aplinkos elementas);
  • Kompleksinė paskirtis.

Vandens telkinių projektavimas

Vandens objektų profesionalus projektavimas

Vandens telkinių ir rezervuarų, kaip ir bet kurio statybos objekto, įrengimas pradedamas nuo jo projekto parengimo. Čia pabrėžtina, kad dirbant su telkinių kasimo ir įrengimo specialistais, pasiekiamas geriausias rezultatas ir objekto projektas įgyvendinamas, atsižvelgiant į Jūsų poreikius, lūkesčius bei biudžetą. Tvenkinių kasimo ir įrengimo darbai atliekami pagal parengtame projekte numatytus etapus ir techninės užduoties parametrus.

Jei telkinys nedidelis ir/arba techniškai nesudėtingas, jis, paprastai, įrengiamas be profesionalaus projekto, o tik braižant eskizą. Jei projektas būtinas, bet nėra paruoštas, specialistas, apžiūrėjęs sklypo teritoriją ir objektyviai įvertinęs, apsvarstęs tvenkinio įrengimo galimybes bei Jūsų lūkesčius, parengia individualų vandens objekto projektą.

Profesionaliai projektuojant ir įrengiant tvenkinį, būtina atlikti šiuos darbų etapus: leidimo kasti tvenkinius suderinimas; vandens objekto projekto parengimas; vietos ir formos parinkimas; vandens telkinio kasimas; hidroizoliacijos parinkimas ir klojimas; įrangos parinkimas ir montavimas; valymas ir priežiūra; vandens objekto sauga bei nelaimingų atsitikimų prevencija.

Dirbtinių tvenkinių ir telkinių vieta bei forma

Tvenkinio planavimo ir projektavimo svarba

Dirbtinio tvenkinio dydis ir forma turi harmoningai derintis prie supančios aplinkos. Dirbtinis sodo ir/arba privataus sklypo tvenkinys su žuvimis bei augmenija turėtų įrengtas būti netoli terasos ar poilsio zonos. Tuomet iš arti bus galima stebėti jame plaukiojančias žuvis ir mėgautis ramybe.

Tvenkinys su kriokliais ir fontanais geriausiai atrodys sklypo centre, o tiems kurie nori įsirengti tvenkinį su upelio tėkme patartina dekoratyvinį upelį rengti taip, kad jis dalintų sklypą į dvi dalis. Čia rekomenduojama įsirengti lieptą perėjimui.

Svarbiausia, kad vandens telkinys gerai tiktų jį supančioje aplinkoje, ir atrodytų taip, tarsi visada čia ir buvo. Pabrėžtina, kad tvenkinio ar jo elementų proporcijos turi atitikti supančios aplinkos dydį, tad nedideliame sklype reikėtų vengti plačių upelių ar aukštų krioklių.

Geometrinę formą (t. y. kvadratą, stačiakampį, apskritimą, ovalą) naudokite, jeigu Jūsų sodas yra įprastinio stiliaus. Dirbtiniai vandens telkiniai dažniausiai įrengiami netaisyklingos formos, taip imituojant natūralų vandens telkinį. Juk nepaliestoje gamtoje idealių ar griežtų formų nebūna.

Didesnių vandens telkinių augalai ir žuvys reikalauja mažiau intensyvios priežiūros. Tada tvenkinio žuvys rūpinasi augalais, o augalai – žuvimis.

Tvenkinio kasimas

Tvenkinio kasimas

Dirbtiniai tvenkiniai kasami pagal konkrečius žmogaus ar įmonės poreikius ir paskirtį pvz.: nedideli tvenkiniai kasami buitinėms reikmėms sodybose daržų laistymui, galvijų girdymui; rekreaciniuose plotuose jie yra neatsiejama golfo laukų dalis ir pan. Čia paminėtina, tvenkinių įrengimo darbai pradedami nuo tvenkinių projekto parengimo. Jei numatytas tvenkinys didesnis nei 10 arų, reikalingas savivaldybės ir Aplinkos Ministerijos vandens departamento leidimas.

Tvenkiniai iškasami ekskavatoriumi apie 3 m gylio ir 3-20 arų ploto pagal paruoštą vandens telkinio projektą. Iš iškasto grunto suformuojami krantai, kuriuose užsėjama tai aplinkai ir tvenkinio šlaito paviršiui tinkama specialia žole arba sutvirtiname geotekstile. Sutvarkius tvenkinio krantus, nutiesiami priėjimo takai, sutvarkoma tvenkinio aplinka.

Iškastame vandens tvenkinyje suformuojama ilgalaikė augalijos ir gyvūnijos pusiausvyra. Jei Jūs į tvenkinio „apgyvendinimą“ neįsikišite ir procesą paliksite savieigai, tai tvenkinio ekosistema vis tiek susiformuos natūraliai, tačiau nebūtinai atitinkanti Jūsų lūkesčius ir poreikius.

Tvenkinio siurblio ir filtro svarba

Pabrėžtina, kad vandens cirkuliacinis siurblys ir tvenkinio vandens filtras – tai pagrindiniai vandens telkinio techninės įrangos komponentai, kurie tiesiogiai įtakoja tvenkinio vandens kokybę, skaidrumą ir viso telkinio ekosistemą. Neteisingai parinktas tvenkinio siurblys ir /arba filtras Jums sukels visą aibę nepatogumų ir nuolatinių bėdų.

Jei abejojate, kaip teisingai pasirinkti, – pasitarkite su specialistas. Taip išvengsite esminių klaidų bei sutaupysite savo lėšų ir laiko.

Tvenkinių vandens siurbliai

Cirkuliacinis siurblys - tai įrenginys su varikliu, skirtas skysčiams perkelti iš vienos vietos į kitą. Vandeniui nelaidi konstrukcija yra panardinama į siurbiamą skystį, t. y. tvenkinio vandenį. Šie siurbliai dar vadinami panardinamais vandens siurbliais.

Vandens siurbliai skirti nuolatiniams reikiamo kiekio vandens tiekimui į tvenkinio filtrą ir būtinos vandens cirkuliaciją tvenkinyje užtikrinimui. Jų vandens paėmimo angos dažniausiai yra vandens siurblio apačioje, o vanduo teka vidine siurblio dalimi, aušindamas variklį.

Jie gali būti panardinti į vandenį nepilnai, taip pat juos galima naudoti vandens tiekimui iš tvenkinių, ežerų ir kitų vandens telkinių. Cirkuliaciniai tvenkinio vandens siurbliai parenkami atsižvelgiant į tvenkinio paskirtį, dydį (t. y. vandens tūrį), jau yra ar bus veisiamos žuvys, bei kitus techninius ypatumus ir tvenkinio specifiką.

Siurbliai naudotini dekoratyviniuose tvenkiniuose ir baseinuose, natūraliuose tvenkiniuose, dirbtiniuose (iškastiniuose) tvenkiniuose, eko baseinuose, fontanuose, kaskadose, alpinariumuose ir pan. Plačiau skaitykite čia >> Vandens siurbliai

Tvenkinių vandens filtrai

Drumzles ir stambesnes koloidines priemaišos iš vandens veiksmingai pašalinamos mechaniškai, vandenį košiant pro vandens filtrą ar filtrų sistemą, jei vandens telkinys yra didelis. Filtro užpildas sulaiko oksiduotus geležies junginius, purvo, molio, smėlio bei kitas mechaniškai nufiltruojamas priemaišas. Vandens filtras yra esminė vandens telkinių įrangos komponentas, kurio dėka vanduo ilgą laiką išlieka švarus ir skaidrus.

Priklausomai nuo paskirties ir veikimo principo, skiriami gravitaciniai, slėginiai, povandeniniai (panardinamieji) ir moduliniai tvenkinių vandens filtrai.

Jie, kaip ir tvenkinių siubliai, naudotini dekoratyviniuose tvenkiniuose ir baseinuose, natūraliuose tvenkiniuose, dirbtiniuose (iškastiniuose) tvenkiniuose, eko baseinuose, fontanuose, kaskadose, alpinariumuose ir pan. Plačiau skaitykite čia >> Vandens filtrai

Tvenkinio fontanas

Gražiai trykštantis tvenkinio vanduo ir geras jo apšvietimas puikiai papuoš Jūsų sodo, sodybos kraštovaizdį, suteiks prabangos ir išskirtinumo bei padidins deguonies kiekį vandenyje. Tvenkinio fontanai suteikia aplinkai daug natūralios gyvybės, juk energingai krentantis iš viršaus vanduo sukelia daug purslų ir nesustabdomos vandens energijos pojūčius.

Daugeliu atveju, fontano įrengimas tvenkinyje nėra sudėtingas, nes fontano purkštuvas dažniausiai tiesiogiai prijungiamas prie vandens siurblio, tad nereikia papildomai kloti ir išvedžioti papildomų vamzdžių.

Norint, kad fontanas atrodytų įspūdingai bet kuriuo paros metu, patartina fontaną apšviesti specialiais povandeniniais šviestuvais, pritvirtintais prie fontano purkštuko ar išdėstytais šalia jo. Šiuolaikinis vandens objektų apšvietimas būna tiek vienspalvis, tiek ir daugiaspalvis. Plačiau skaitykite čia >> Fontanai ir jų įranga

Vandens purkštukų yra skirtingų rūšių, dydžių ir patvarumo, todėl vandens purškimo kryptys, aukščiai ir formos yra labai įvairios, o vandens čiurkšlės aukštis, priklausomai nuo siurblio gamintojo ir modelio, reguliuojamas pagal Jūsų poreikius ir tvenkinio dydį. Plačiau skaitykite čia >> Fontanų purkštukai

Tvenkinio apšvietimas

Vandens telkinių ir tvenkinių apšvietimas

Tvenkinys jau pats savaime puošia ir pagyvina aplinką. Tačiau saulės spinduliais paliesta ir tvenkinio augalų ir dekoratyvinių elementų sukurta grožio harmonija išnyksta prietemoje bei nakties metu. Jei norite šiltais vasaros vakarais pabūti šalia tvenkinio ilgiau ir kad jis skleistų ypatingą atmosferą ir unikalų grožį, reikėtų pasirūpinti šiuolaikiniu tvenkinio apšvietimu.

Tvenkinio apšvietimas vakarėlio metu išspręstų ir dekoracijų problemą, o jaukus šeimos pasisėdėjimas taptų ypatingu įvykiu. Tvenkinio apšvietimas taip pat išsprendžia ir saugumo klausimą, kadangi vandens telkinys lengvai pastebimas aplinkiniams ir taip išvengiama netyčinių įkritimų į vandenį.

Gražus tvenkinys - Jūsų ramybės oazė, atgaiva nuo kasdieninės rutinos, atpalaiduoja. Vandens teikiama ramybė – tai veiksmingas būdas relaksuotis po ilgos dienos ar savaitės darbų. Išmaniai išdėstyto apšvietimo bei šiuolaikinių ekonomiškų vandens telkinių apšvietimo technologijų dėka, Jūsų tvenkinys ir sodo kraštovaizdis veiksmingai pagyvinamas ir, tikrąja to žodžio prasme, sužiba naktį naujomis spalvomis.

Tvenkinio apšvietimo savybės

Šiuolaikiniai vandens telkinių šviestuvai montuojamas ir po vandeniu, ir virš vandens. Šiuolaikiniai vandens šviestuvai būna su šviesos diodų lempomis (LED) ir halogeninėmis lempomis. Pasaulyje ir Lietuvoje jau plačiai paplitęs šviesos diodų LED apšvietimas, kuris yra ekonomiškas, užtikrina mažas elektros energijos sąnaudas, nedidelius šviestuvų matmenis ir ilgą tarnavimo trukmę. LED šviestuvų skleidžiama šviesa vandenyje ir virš vandens yra itin aiški, ryški ir kryptinga.

Daugiaspalvis vandens ir aplinkos apšvietimas suteikia tvenkiniui ir sklypui daugiau gyvybės, netikėtumo bei žaismingumo, o skirtingomis spalvomis apšviestas fontanas, krioklys ar kaskada leidžia grožėtis supančia gamta net ir tamsiausią naktį. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių apšvietimas

Hidroizoliacinė danga. Rūšys ir paskirtis

Tvenkinio hidroizoliavimo darbų eigos etapai

Suformavę tvenkinio šlaitus ir pakrantes, paklokite tvenkinio hidroizoliacine dangą (dar vadinama plėvele ar membrana). Labai svarbu pasirinkti tinkamą hidroizoliacijos dangos rūšį ir jos storį, atsižvelgiant į tvenkinio dydį ir paskirtį.

Dažniausiai naudojamos PVC (angl. Polyvinyl chloride), HDPE (angl. High-density polyethylene) ir EPDM (angl. Ethylene propylene diene monomer) hidroizoliacinės dangos. Tvenkinių hidroizoliacijos įrengimui dažniausiai naudojamos PVC ir HDPE membranos. Šios dangos yra ypatingai tvirtos, ilgaamžės.

PVC danga gerai pritaikyta mažesniems vandens telkiniams, dekoratyviniams tvenkiniams, o HDPE hidroizoliacinė membrana skirta didelių tvenkinių hidroizoliacijai, kadangi ji yra sutankinta ir labai tvirta bei turi dvigubai ilgesnę tarnavimo trukmę (net iki 50 metų). HDPE danga rekomenduojama didelių (nuo 500 m² dugno ploto) tvenkinių ir lagūnų įrengimui.

EPDM danga naudotina, jei alpinariumas ar tvenkinys turi sudėtingą daugiapakopę dugno formą, taip pat puikiai tinka dekoratyviniams baseinams, eko baseinams ar kitiems nedideliems vandens objektams. HDPE ir EPDM hidroizoliacinės dangos tarpusavyje yra patikimai sujungiamos vulkanizuojant, o PVC danga arba klijuojama PVC klijais arba vulkanizuojama. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių hidroizoliacija

Dekoruotos PVC dangos

Dekoruota PVC danga yra tvenkinių pakrančių įrengimui skirta speciali dekoratyvi smulkių akmenų ar žvirgždo danga, kuri atrodo labai natūraliai. Šią dekoratyvią dangą patartina kloti jau ant hidroizoliacinės membranos ir/arba tekstilės pakloto. Smulkių akmenų danga puikiai tinka ir upelio vagai, fontanui, dekoratyvinio baseino dugnui bei kitiems vidaus ir lauko objektų dekoravimui. Plačiau skaitykite čia >> Dekoruotos PVC dangos

Dekoruotos PVC dangos paskirtis

Hidroizoliacinių membranų virinimas

Siekiant užtikrinti nepriekaištingą ir hermetišką didelio ploto lakštų sujungimą, hidroizoliacinės dangos gali būti suvirinamos specialiais fenais arba dangų suvirinimo aparatais. Tokios šiuolaikinės priemonės virina, praktiškai, be raukšlių, tolygiu prispaudimu ir didele sparta. Gaunama siūlė yra ypač patvari, hermetiška ir ilgaamžė.

Geotekstilės klojimas ir svarba

Geotekstilė (dar vadinama geomembrana ar tekstilės paklotu) klojama po hidroizoliacine danga, t. y. tarp dangos ir grunto. Tekstilės paskirtis – dangos veiksminga ilgaamžė apsauga nuo mechaninių pažeidimų, t. y. grunte likusių statybinių medžiagų, aštrių akmenų, medžių šaknų ir pan.

Pabrėžtina, kad žemės gruntas nuolat juda. Net jei labai gerai išvalėte tvenkinio dugno gruntą prieš klojant hidroizoliacinę plėvele, vis tiek, metams bėgant, medžių šaknys ir jų stumiami akmenys gali deformuoti ir pradurti hidroizoliacinę dangą. Tad tekstilės audeklas yra būtinas. Jei ant hidroizoliacinės dangos bus dedami akmenys ar akmens skalda, geotekstilę būtinai paklokite iš abiejų hidroizoliacinės dangos pusių. Plačiau skaitykite čia >> Neaustinė geotekstilė

Hidroizoliacinių medžiagų tiekimas

Čia paminėtina, kad tiekiame ir klojame PVC, EPDM ir HDPE hidroizoliacines dangas, geotekstilę ir akmenukais dekoruotą PVC dangą. Importuojame EPDM hidroizoliacines membranas ir jos sujungimui skirtas medžiagas. Atliekame dangų ir membranų virinimo darbus.

Sėkmingai bendradarbiaujame su stambiais geomembranų gamintojais Lenkijoje ir Vokietijoje, tad užtikriname bene geriausią jų kainą Lietuvos rinkoje. Siūlome užsakovams kompleksinius rezervuarų ir talpyklų sprendimus, įskaitant jų projektavimo, kasimo, klojimo, dangų virinimo darbus bei vandens objekto įrengimo hidroizoliacines membranas ir medžiagas.

Tvenkinio įrangos valdymo sistemos

Paminėtina, kad šiuolaikinėmis inovatyviomis nuotolinio valdymo sistemomis galite valdyti ne tik siurblį ar apšvietimą, bet visą savo vandens telkinio techninę įrangą. Ir ne tik nuotoliniu pultu, bet ir naudojant išmaniuosius telefonus ir/arba planšetinius kompiuterius (operacinės sistemos iOS ir Android).

Patogus ir paprastas valdymas nuotoliniu būdu taupo Jūsų laiką ir palengva dekoratyvinio baseino, tvenkinio ar kito vandens objekto įrangos rodmenų nuskaitymą ir valdymą. Plačiau skaitykite čia >> Vandens telkinių įrangos valdymas

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Nedelskite ir nedvejokite. Kreipkitės ir mūsų patyrę specialistai pakonsultuos ir patars Jums. Padėsime išsirinkti šiuolaikinę tvenkinių įrangą ir medžiagas, apšvietimo sprendimus. Žinodami Jūsų lūkesčius ir norus, paruošime projektą ir sąmatą pagal Jūsų poreikius ir biudžetą.

Siūlome ir atskirus tvenkinių kasimo ar valymo darbus, ir visapusišką kompleksinį tvenkinių sutvarkymą, atsižvelgiant į Jūsų poreikius, turimo sklypo išplanavimą bei grunto tipą. Nepraleiskite progos pasinaudoti profesionalų rekomendacijomis ir patarimais. Taip išvengsite esminių tvenkinio kasimo ir priežiūros klaidų bei sutaupysite lėšų ir laiko.

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Tvenkinių įranga (e-parduotuvė):

Prekės aprašymas
Vandens siurbliai Vandens siurbliai
Vandens aeraotoriai Vandens aeratoriai
Plaukiojantys fontanai Plaukiojantys fontanai
Led šviestuvai LED šviestuvai
PVC dangos PVC dangos
HDPE dangos HDPE dangos
EPDM dangos EPDM dangos
Geotekstilės Geotekstilės
Dekoruotos PVC dangos Dekoruotos PVC dangos
Priežiūros priemonės Priežiūros priemonės
Vakuuminiai siurbliai Vakuuminiai siurbliai