Dekoratyviniai baseinai

Dekoratyvinių baseinų savybės ir ypatumai

Dekoratyvinių baseinų savybės ir ypatumai

Vanduo sodyboje asocijuojasi su ramybe, harmonija ar net idilija. Skirtingų rūšių ir formų vandens telkiniai suteikia džiaugsmo namo gyventojams ir svečiams. Kaip žinia, vanduo harmonizuoja žmogaus jausmus ir atstato ryšį su gamta. Jei priversite vandenį judėti ir tekėti, vandens telkinys suteiks ne tik ramybę bet ir grožį bei išskirtinumą.

Dekoratyvinis baseinas yra bene pats gražiausias ir patraukliausias namo sklypo aplinkos komponentas. Skirtingo dydžio, medžiagų ir formų dekoratyviniai vandens baseinai dažnai įrengiami gražiausioje sodybos vietoje. Veidrodinis vandens paviršius, atspindėdamas aplinką, sustiprina jos emocinį poveikį, vilioja žmogų ir traukia akį.

Dekoratyvinio baseino įrengimo vieta

Renkant dekoratyvinio baseino vietą, svarbų vaidmenį vaidina saulės spinduliai. Baseino vandens ir jo pakraščio augalai reikalauja nemažai saulės spindulių, tačiau saulės spindulių perteklius neigiamai įtakoja vandens ekosistemos būklę. Karštą vasarą nedideliuose baseinuose vanduo įšyla tiek, kad neįmanoma kontroliuoti augalų dauginimosi. Taip pat sparčiau auga dumbliai bei vandenyje sumažėja deguonies kiekis, todėl gali žūti visi dekoratyvinio baseino fauna ir flora.

Geriausia, kai saulė vandenį apšviečia pirmąją arba antrąją dienos pusę, o vidurdienį dekoratyvinis baseinas būna pavėsyje. Bet jei taip nėra, nuo dienos karščio dekoratyvinio baseino vandenį gali užstoti šalia baseino esantys statiniai, pavėsinės bei medžiai ir krūmai. Tačiau šalia vandens esanti augmenija privers dažniau valyti baseiną nuo nukritusių lapų, nulūžusių šakų, spyglių, kankorėžių, žiedlapių ir pan.

Dekoratyvinio baseino įrengimo vieta

Vieta baseinui parenkama pietrytinėje ar pietvakarinėje sklypo dalyje. Pietinėje dalyje įrengto baseino vandens temperatūra dieną labai pakyla, o tai nėra gerai vandens augalams ir gyvūnams, sparčiai vystosi melsvadumbliai, su kuriais sunku kovoti. Jei abejojate kaip pasirinkti ir/arba projektuoti dekoratyvinį baseiną, – pasitarkite su specialistas. Taip išvengsite esminių klaidų bei sutaupysite savo lėšų ir laiko.

Dekoratyvinio baseino dydis ir forma

Praktiškai, dekoratyvinių baseinų plotas neribojamas, o rekomenduojamas minimalus gylis sekliausioje vietoje yra nuo 0,50 m iki 1,00 m. Paminėtina, kad dekoratyvinio baseino dydis ir forma turi harmoningai derintis prie turimo namo ar sklypo bendro vaizdo.

Jei supanti būsimo dekoratyvinio baseino aplinka jau buvo įrengta anksčiau ir turi savitą stilių, kurio Jūs nenorėsite keisti, reikėtų suprasti, kad dekoratyvinio baseino dydį ir formą tuomet lems esama aplinka. Integruoti dekoratyvinį baseiną į jau sukurtą aplinką nėra sunku, be to turėsite mažiau vargo planuodami namo ar sklypo vystymą pagal šį vandens objektą.

Baseino dydį lemia jo paskirtis ir plotas aplink jį. Rekomenduojamas baseino dydis - penktadalis ar šeštadalis sodybos erdvės. Dekoratyvinis baseinas turi būti nesudėtingos formos, įrėmintas neaukštu borteliu ar akmenimis. Kaip taisyklė, dirbtinis vandens telkinys įrengiamas žemesnėje sodybos vietoje ir apšviečiamas.

Baseino terasos, liepteliai ir pontonai

Tvenkinio terasos, liepteliai ir pontonai

Planuojant Jūsų poilsio vietą šalia tvenkinio, vandens telkinio terasos, liepteliai ir pontonai yra svarbūs elementai ir tvenkinio grožiui, ir žmonių saugai. Terasos palengvina ir supaprastina prieigą prie tvenkinio vandens bei gelbsti, kai reikia pašerti tvenkinyje augančias žuvis. Lieptai ir/arba pontonai yra patogus ir praktiškas sprendimas besimaudantiems ir poilsiaujantiems prie tvenkinio arba norint prišvartuoti vandens transportą - katerį, valtį, vandens motociklą, katamaraną ir kt.

Sprengimų yra didelė gausa ir įvairovė, tad rekomenduojame Jums pasitarti su profesionalais. Dekoratyvinių tvenkinių ir baseinų specialistai įrengia skirtingų tipų, dydžių bei formų terasas, lieptus ir pontonus, pasirūpina, kad užtektų vietos ne tik lauko baldams, gultams ar gėlių vazonams, bet ir nedidelei pavėsinei ar stoginei, kuri puikiai dera prie tvenkinio aplinkos ir leidžia iš arti ir patogiai mėgautis Jūsų tvenkinio ar baseino grožiu, stebėti į vandens paviršių išnyrančias smalsias žuvis ir linksmai trykštantį fontaną.

Baseino kriokliai ir upeliai

Net ir mažiausiame vandens baseine galite įrengti žaismingą kaskadą ir/arba krioklį. Tvenkinių ir baseinų vandens kriokliai ir upeliai praturtina tvenkinių išvaizdą, dažnai suteikia prabangos įspūdį ir išskirtinumą. Jūsų tvenkinys gali tapti rojaus kampeliu, kuriame norisi praleisti ne tik šiltas vasaros dienas, bet vis dar šiltus rudens vakarus.

Nuo projekto idėjos iki jo įgyvendinimo

Įrengiant dekoratyvinį baseiną, reikia apgalvoti, ar bus planuojama papildomai įrengti vandens krioklį ar upelį. Pageidautina, kad šie dekoratyvinio tvenkinio ar eko baseino elementai būtų įkomponuoti į gerai matomą vandens telkinio vietą.

Priklausomai nuo baseino dydžio, būtina nuspręsti, kokio dydžio ar formos bus vandens krioklys ar upelis. Jų dydis turi proporcingas aplinkai ir harmoningai suderintas su tvenkinio dydžiu, t. y. turi būti išlaikyta visų komponentų harmonija. Paminėtina, kad dekoratyvinio baseino krioklys ar upelis turi vienas kitą papildyti, bet neužgožti ir nedominuoti.

Vandens kaskados

Vandens kaskadą sudaro viena pakopa arba kelios skirtingo aukščio pakopos, kuriomis teka vanduo. Įrengiant dekoratyvinio baseino kaskadą, pirmiausia numatykite jai tinkama vieta ir užimamą plotą. Tuomet atvedama ir montuojama būtina kaskados techninė įranga – vandens siurblys, vamzdynas, vandens paėmimo ir grąžinimo komponentai, per kuriuos cirkuliuos tvenkinio vanduo, ir elektrinės įtampos atvadas siurblio maitinimui.

Kaskada, kaip ir vandens krioklys, upelis ar fontanas, pagyvina Jūsų tvenkinį supančią aplinką, suteikia vandens telkiniui grožį ir išskirtinumą.

Baseino apšvietimas

Tvenkinys jau pats savaime puošia ir pagyvina aplinką. Tačiau saulės spinduliais paliesta ir tvenkinio augalų ir dekoratyvinių elementų sukurta grožio harmonija išnyksta prietemoje bei nakties metu. Jei norite šiltais vasaros vakarais pabūti šalia tvenkinio ilgiau ir kad jis skleistų ypatingą atmosferą ir unikalų grožį, reikėtų pasirūpinti šiuolaikiniu tvenkinio apšvietimu.

Tvenkinio apšvietimas vakarėlio metu išspręstų ir dekoracijų problemą, o jaukus šeimos pasisėdėjimas taptų ypatingu įvykiu. Tvenkinio apšvietimas taip pat išsprendžia ir saugumo klausimą, kadangi vandens telkinys lengvai pastebimas aplinkiniams ir taip išvengiama netyčinių įkritimų į vandenį.

Gražus tvenkinys - Jūsų ramybės oazė, atgaiva nuo kasdieninės rutinos, atpalaiduoja. Vandens teikiama ramybė – tai veiksmingas būdas relaksuotis po ilgos dienos ar savaitės darbų. Išmaniai išdėstyto apšvietimo bei šiuolaikinių ekonomiškų vandens telkinių apšvietimo technologijų dėka, Jūsų tvenkinys ir sodo kraštovaizdis veiksmingai pagyvinamas ir, tikrąja to žodžio prasme, sužiba naktį naujomis spalvomis.

Tvenkinio apšvietimo savybės

Šiuolaikiniai vandens telkinių šviestuvai montuojamas ir po vandeniu, ir virš vandens. Šiuolaikiniai vandens šviestuvai būna su šviesos diodų lempomis (LED) ir halogeninėmis lempomis.

Pasaulyje ir Lietuvoje jau plačiai paplitęs šviesos diodų LED apšvietimas, kuris yra ekonomiškas, užtikrina mažas elektros energijos sąnaudas, nedidelius šviestuvų matmenis ir ilgą tarnavimo trukmę. LED šviestuvų skleidžiama šviesa vandenyje ir virš vandens yra itin aiški, ryški ir kryptinga.

Daugiaspalvis vandens ir aplinkos apšvietimas suteikia tvenkiniui ir sklypui daugiau gyvybės, netikėtumo bei žaismingumo, o skirtingomis spalvomis apšviestas fontanas, krioklys ar kaskada leidžia grožėtis supančia gamta net ir tamsiausią naktį. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių apšvietimas

Hidroizoliacinė danga. Rūšys ir paskirtis

Hidroizoliacinės dangos ankeravimas

Suformavę baseino šlaitus ir pakrantes, paklokite tvenkinio hidroizoliacine dangą (dar vadinama plėvele ar membrana). Labai svarbu pasirinkti tinkamą hidroizoliacijos dangos rūšį ir jos storį, atsižvelgiant į tvenkinio dydį ir paskirtį.

Dažniausiai naudojamos PVC (angl. Polyvinyl chloride), HDPE (angl. High-density polyethylene) ir EPDM (angl. Ethylene propylene diene monomer) hidroizoliacinės dangos. Tvenkinių hidroizoliacijos įrengimui dažniausiai naudojamos PVC ir HDPE membranos. Šios dangos yra ypatingai tvirtos, ilgaamžės.

PVC danga gerai pritaikyta mažesniems vandens telkiniams, dekoratyviniams tvenkiniams, o HDPE hidroizoliacinė membrana skirta didelių tvenkinių hidroizoliacijai, kadangi ji yra sutankinta ir labai tvirta bei turi dvigubai ilgesnę tarnavimo trukmę (net iki 50 metų). HDPE danga rekomenduojama didelių (nuo 500 m² dugno ploto) tvenkinių ir lagūnų įrengimui.

EPDM danga naudotina, jei alpinariumas ar tvenkinys turi sudėtingą daugiapakopę dugno formą, taip pat puikiai tinka dekoratyviniams baseinams, eko baseinams ar kitiems nedideliems vandens objektams. HDPE ir EPDM hidroizoliacinės dangos tarpusavyje yra patikimai sujungiamos vulkanizuojant, o PVC danga arba klijuojama PVC klijais arba vulkanizuojama. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių hidroizoliacija

Dekoruotos PVC dangos

Dekoruotos PVC dangos paskirtis

Dekoruota PVC danga yra tvenkinių pakrančių įrengimui skirta speciali dekoratyvi smulkių akmenų ar žvirgždo danga, kuri atrodo labai natūraliai. Šią dekoratyvią dangą patartina kloti jau ant hidroizoliacinės membranos ir/arba tekstilės pakloto. Smulkių akmenų danga puikiai tinka ir upelio vagai, fontanui, dekoratyvinio baseino dugnui bei kitiems vidaus ir lauko objektų dekoravimui. Plačiau skaitykite čia >> Dekoruotos PVC dangos

Geotekstilės klojimas ir svarba

Geotekstilė (dar vadinama geomembrana ar tekstilės paklotu) klojama po hidroizoliacine danga, t. y. tarp dangos ir grunto. Tekstilės paskirtis – dangos veiksminga ilgaamžė apsauga nuo mechaninių pažeidimų, t. y. grunte likusių statybinių medžiagų, aštrių akmenų, medžių šaknų ir pan.

Čia paminėtina, kad žemės gruntas nuolat juda. Net jei labai gerai išvalėte tvenkinio dugno gruntą prieš klojant hidroizoliacinę plėvele, vis tiek, metams bėgant, medžių šaknys ir jų stumiami akmenys gali deformuoti ir pradurti hidroizoliacinę dangą. Tad tekstilės audeklas yra būtinas. Jei ant hidroizoliacinės dangos bus dedami akmenys ar akmens skalda, geotekstilę būtinai paklokite iš abiejų hidroizoliacinės dangos pusių. Plačiau skaitykite čia >> Neaustinė geotekstilė

Tvenkinių įrangos valdymo sistemos

Paminėtina, kad šiuolaikinėmis inovatyviomis nuotolinio valdymo sistemomis galite valdyti ne tik siurblį ar apšvietimą, bet visą savo vandens telkinio techninę įrangą. Ir ne tik nuotoliniu pultu, bet ir naudojant išmaniuosius telefonus ir/arba planšetinius kompiuterius (operacinės sistemos iOS ir Android).

Patogus ir paprastas valdymas nuotoliniu būdu taupo Jūsų laiką ir palengva dekoratyvinio baseino, tvenkinio ar kito vandens objekto įrangos rodmenų nuskaitymą ir valdymą. Plačiau skaitykite čia >> Vandens telkinių įrangos valdymas

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Nedelskite ir nedvejokite. Kreipkitės ir mūsų patyrę specialistai pakonsultuos ir patars Jums. Padėsime išsirinkti šiuolaikinę tvenkinių įrangą ir medžiagas, apšvietimo sprendimus. Žinodami Jūsų lūkesčius ir norus, paruošime projektą ir sąmatą pagal Jūsų poreikius ir biudžetą.

Siūlome ir atskirus tvenkinių kasimo ar valymo darbus, ir visapusišką kompleksinį tvenkinių sutvarkymą, atsižvelgiant į Jūsų poreikius, turimo sklypo išplanavimą bei grunto tipą. Nepraleiskite progos pasinaudoti profesionalų rekomendacijomis ir patarimais. Taip išvengsite esminių tvenkinio kasimo ir priežiūros klaidų bei sutaupysite lėšų ir laiko.

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Tvenkinių įranga (e-parduotuvė):

Prekės aprašymas
Povandeniniai vandens filtrai Povandeniniai vandens filtrai
Vandens siurbliai Vandens siurbliai
Dekoratyviniai fontanai Dekoratyviniai fontanai
Led šviestuvai LED šviestuvai
Halogeniniai šviestuvai Halogeniniai šviestuvai
PVC dangos PVC dangos
EPDM dangos EPDM dangos
Geotekstilės Geotekstilės
Dekoruotos PVC dangos Dekoruotos PVC dangos
Priežiūros priemonės Priežiūros priemonės