EKO baseinai

EKO baseinų savybės ir ypatumai

EKO baseinų savybės ir ypatumai

EKO baseinai - tai, tarsi, dekoratyviniai tvenkiniai su integruotais plaukimo baseinais. EKO baseinai yra džiaugsmo šaltinis jų savininkams ir leidžia mėgautis ne tik išskirtinio grožio gamta, bet ir juose plaukyti. Ši naujovė sparčiai plinta ir yra itin mėgstama daugelyje pasaulio šalių, kadangi tai ne tik dekoratyvinis baseinas, bet ir natūralus baseinas viename, pasižymintis išskirtiniu dizainu ir žavintis savo unikalumu.

EKO baseinai (arba natūralūs baseinai) yra naujausia tendencija lauko baseinų rinkoje. Tai ekologiški, natūralia augmenija apsodinti baseinai, kurių priežiūrai nenaudojama jokia baseinų chemija, o vandenį išvalo ir baseino švarą palaiko natūrali, augalų sukurta ekosistema.

Šie baseinai ne tik harmoningai puošia namų aplinką, sukuria nepriekaištingą namo aplinkos dizainą, tačiau yra visiškai saugūs. Juose gali maudytis tiek vaikai, tiek jautria oda besiskundžiantys žmonės. Įvairiaspalvės žuvys suteikia dar daugiau gyvybės aplinkai. Akmenų dekoracijos, tinkamai parinkta augmenija leidžia gėrėtis kiekviena akimirka šalia EKO baseino ir vasarą, ir žiemą.

Baseinas be jokių chemikalų

Kaip minėta, vandens valymui nenaudojama jokia chemija. Tai išskirtinė EKO baseino savybė, todėl toks baseinas reikalauja išskirtinės priežiūros. Natūralus ir ekologiškas baseino vanduo yra tinkamas alergiškiems asmenims su vandens chemikalams jautria oda.

Visgi, siekiant, kad EKO baseinas būtų saugus aplinkai, žmonėms, o ypač vaikams, faunai ir florai, tokį baseiną būtina įrengti itin atsakingai ir kruopščiai apsvarstyti visus projekto eigos etapus ir daugumą smulkmenų, galėsiančias palengvinti baseino priežiūrą ir eksploataciją ateityje. EKO baseinas turi atskirą ekosistemą su savu gyvavimo ciklu.

Vykstant senėjimo procesui, palaipsniui kaupiasi per didelis augalų kiekis. Pūvanti augmenija, taip pat ir oro tarša, žuvų atliekos, paukščių ir kitų gyvūnų atnešamos šiukšlės, deguonies vandenyje trūkumas sudaro palankias sąlygas dumbliams veistis bei gali sukelti žuvų gaišimą. Tačiau šių procesų galima ir būtina išvengti.

EKO baseino ekosistemos palaikymas

Siekiant veiksmingai užtikrinti tinkamą baseino ekosistemą arba ją pagerinti, rekomenduojama naudoti:

 • Baseino vandens aeravimą;
 • Natūralias bakterijas;
 • Baseino filtravimo sistemą su siurblių;
 • Vandens telkinio priežiūros reikmenis.

EKO baseino aeravimas

Ekologiško baseino aeracija skirta pagerinti baseino vandens kokybę. Aeracija - tai procesas, kai iš aplinkos deguonis patenka į baseino vandenį. Didelis organinių medžiagų ir žemas deguonies kiekis vandenyje, stovintis vanduo, nedidelis kiekis naudingųjų bakterijų ir vandenilio sulfido ir anglies dioksido dujos neigiamai įtakoja ekologiško baseino ekosistemą.

Kuomet vanduo tinkamai aprūpintas deguonimi, sumažėja amoniako, dublių, besiveisiančių vabzdžių kiekis vandenyje, taip pat blogas kvapas ir yra padidinamas eko baseino vandens skaidrumas. Šiam tikslui naudojami specialūs oro putikliai - aeratoriai.

Tvenkinio aeratorius yra elektra maitinamas oro putiklis, montuojamas vandens telkinio krante virš vandens lygio. Oro srautas, prisotinantis vandenį, paduodamas tuščiavidurėmis žarnelėmis, kurios nutiesiamos vandens telkinio šlaitu ir dugnu.

Oras išpučiamas į vandenį per ventilį arba specialų difuzorių, kuris ypač veiksmingai susmulkiną oro burbulus, pagerina deguonies paskirstymą ir paspartina deguonies absorbciją vandenyje. Vandens aeratoriai dar žmonių vadinami burbuliatoriais.

Tvenkinių vandens aeratoriai ne tik veiksmingai prisotina visų rūšių tvenkinių vandenį deguonimi, bet ir suvienodina vandens temperatūrą. Aeratoriai naudotini dekoratyviniuose tvenkiniuose ir baseinuose, natūraliuose tvenkiniuose, dirbtiniuose (iškastiniuose) tvenkiniuose, eko baseinuose, fontanuose, kaskadose, alpinariumuose, vandens telkiniuose su žuvimis ir pan. Plačiau skaitykite čia >> Vandens aeratoriai

Vandens aeratorius. Kaip pasirinkti teisingai

EKO baseino natūralios bakterijos

Bakterijos baseinuose atsiranda natūraliai, kurios suardo paukščių, žuvų, žmonių bei vėjo atnešamas atliekas. Tačiau, sutrikus vandens ekosistemai, šių naudingųjų bakterijų kiekis sumažėja ir jos nebesugeba apdoroti yrančių ir pūvančių organinių medžiagų. Jų nepakankamumas skatina vabzdžių, dumblių ir piktžolių atsiradimą ir dauginimąsi bei sąlygoja prastą vandens telkinio kvapą.

Tokiu atveju naudinga, o kai kuriais atvejais tiesiog būtina, naudoti biologines tvenkinio vandens priežiūros priemones. Jos yra veiksminga vandens telkinio profilaktika nuo šių žalingų veiksnių bei padeda atstatyti į vandens telkinio biologinę pusiausvyrą. Biologinės priemonės efektyviai naikina visų rūšių dumblius – styginius dumblius, purvo dumblių, ruduosius dumblius, dumblių gleives ir kitus.

Naudojant biologines tvenkinių priemones tiksliai pagal paskirtį ir gamintojo nurodytas instrukcijoje dozes, tvenkinio augmenija ir gyvūnija gerai jas toleruoja. Rekomenduojama tokias tvenkinių priežiūros naudoti jau pradinėse dumblių atsiradimo ir augimo stadijose arba profilaktiškai. Paminėtina, kad dauguma šios rūšies priemonių pasiekia savo maksimalų poveikį po 2-3 savaičių. Plačiau skaitykite čia >> Priežiūros priemonės

EKO baseino valymas, filtravimas ir priežiūra

EKO baseino valymas, filtravimas ir priežiūra

Pabrėžtina, kad EKO baseiną, kaip ir bet kokios kito rūšies vandens telkinį, būtina sistemingai ir reguliariai valyti. Nuo baseino vandens paviršiaus specialiu sieteliu surenkite šiukšlės, medžių lapus, kankorėžius, nuorūkas ir kt. Atsižvelgiant į Jūsų baseino dydį, gali būti montuojami aeratorius, UVC sterilizatorius, vandens filtravimo sistema su cirkuliaciniu vandens siurbliu, užtikrinantys nepriekaištingą EKO baseino funkcionavimą ir būseną.

Praktiškas patarimas – rinkitės jau gamintojo sukomplektuotą vandens filtro ir siurblio rinkinį su visais būtinais komponentais ir sujungimo žarnomis. Jei abejojate, kaip teisingai pasirinkti, – pasitarkite su specialistas. Taip išvengsite esminių klaidų bei sutaupysite savo lėšų ir laiko.

Mikroorganizmai ir bakterijos, prisitvirtinę prie tvenkinio dugno ir kraštų, sudaro palankias sąlygas gleivėtos plėvelės, grybelio formavimuisi ir augimui bei ypač prastina dekoratyvinio tvenkinio vaizdą. Vakuuminiai valymo siurbliai PondoVac efektyviai išvalo dekoratyvinių tvenkinių, baseinų, eko baseinų bei alpinariumų dugną. Jų patogus ir paprastas valdymas taupo Jūsų laiką bei leidžia išvengti brangių sudėtingų vandens objekto valymo ir priežiūros darbų.

Vokiškieji vakuuminiai siurbliai PondoVac yra patogūs, universalūs, ypač patikimi ir ilgaamžiai. Siurbliais PondoVac efektyviai išvalomas dekoratyvinių tvenkinių, baseinų, EKO baseinų bei alpinariumų dugnas.

Jų patogus ir paprastas valdymas, nenutrūkstamo veikimo siurbimo ciklas veiksmingai taupo Jūsų laiką, pastangas ir leidžia išvengti komplikacijų ir sudėtingesnių tvenkinio valymo darbų. Plačiau skaitykite čia >> Vakuuminiai siurbliai

EKO baseino įrengimas

EKO baseino įrengimas

EKO baseino įrengimas pradedamas nuo individualaus, Jūsų lūkesčius ir biudžeto galimybes atitinkančio, projekto parengimo. Jame atsispindi visa būsimo baseino konstrukcija, įranga ir įrengimo darbų eiga. Projektuojant reikėtų atsižvelgti į sklypo padėtį, plotą, vyraujantį vėją, augančius medžius bei atkreipti dėmesį, ar baseinas nebus nuolat apšviestas tiesioginių saulės spindulių.

Nepastovus vėjas, skersvėjis gali nemaloniai nuteikti besimaudančius baseine. Jei arti baseino auga medžiai, teks dažniau jį valyti. Jei baseinas atviras ir visą dieną šviečia kaitri saulė, tai skatins dumblių atsiradimą ir plitimą, sparčiai garins vandenį ir jame gali susidaryti deguonies stoka.

Taip pat, reikia iš anksto apsispręsti, ar EKO baseine veisite žuvis. Žuvys suteikia žaismingumo bet kuriam vandens telkiniui, tačiau padidina jo priežiūros sąnaudas.

Turėkite omeny, kad EKO baseino krantai įrengiami su nuolydžiu tam, kad būtų saugu ir patogu žmonėms patekti į baseiną arba jo krantai yra terasuojami, kuomet baseine esantis žmogus ar naminis gyvūnas galėtų tvirtai stovėti. Toks sprendimas yra patogus ir praktiškas bei padidina telkinio eksploatavimo saugą.

EKO baseinui skirta įranga

Tvenkinio siurblys. Kaip pasirinkti teisingai

EKO baseino pilnaverčiam funkcionavimui būtina ši speciali šiuolaikinė įranga ir hidroizoliacinės medžiagos:

 • Vandens filtrai ir cirkuliaciniai siurbliai;
 • Kriokliai, kaskados, terasos;
 • Įrenginiai, neleidžiantys užšalti vandeniui;
 • Aeratoriai;
 • UVC sterilizatoriai;
 • Apšvietimo įranga;
 • Hidroizoliacinės ir dekoratyvinės dangos;
 • Geotekstilės paklotas;
 • Valymo bei priežiūros įranga ir priemonės.

Paminėtina, kad EKO baseine originaliai suformuota terasa, harmoningai įkomponuoti dekoratyviniai akmenys ir tinkamai parinkti augalai suteikia Jūsų sklypo aplinkai išskirtinumo, tačiau fontanas, krioklys ar kaskada gali būti puiki baseino puošmena ir esminis akcentas. Pasirinkdami akmenis, galite rinktis gamtinius riedulius, granitinius akmenis ar marmurą.

Įrengdami EKO baseiną, apgalvokite augmenijos zonas. Augalai natūraliai filtruoja vandenį, todėl jie, paprastai, sodinami vietose, kur baseino vanduo daugiau stovintis ar prastai cirkuliuoja. Dėl augalų susidaro vandens šešėlis, kuris neleidžia baseino vandeniui per daug įšilti. Tai mažina žalingų dumblių atsiradimą ir plėtrą. Rekomenduojama vandens augalais apsodinti 25-35 proc. viso baseino ploto.

EKO baseino apšvietimas

Vandens objektas jau pats savaime puošia ir pagyvina aplinką. Tačiau saulės spinduliais paliesta ir tvenkinio augalų ir dekoratyvinių elementų sukurta grožio harmonija išnyksta prietemoje bei nakties metu. Jei norite šiltais vasaros vakarais pabūti šalia tvenkinio ilgiau ir kad jis skleistų ypatingą atmosferą ir unikalų grožį, reikėtų pasirūpinti šiuolaikiniu tvenkinio apšvietimu.

Baseino apšvietimas vakarėlio metu išspręstų ir dekoracijų problemą, o jaukus šeimos pasisėdėjimas taptų ypatingu įvykiu. Tvenkinio apšvietimas taip pat išsprendžia ir saugumo klausimą, kadangi vandens telkinys lengvai pastebimas aplinkiniams ir taip išvengiama netyčinių įkritimų į vandenį.

Gražus EKO baseinas ar tvenkinys – Jūsų ramybės oazė, atgaiva nuo kasdieninės rutinos, atpalaiduoja. Vandens teikiama ramybė – tai veiksmingas būdas relaksuotis po ilgos dienos ar savaitės darbų. Išmaniai išdėstyto apšvietimo bei šiuolaikinių ekonomiškų vandens telkinių apšvietimo technologijų dėka, Jūsų alpinariumas ir aplinkos kraštovaizdis veiksmingai pagyvinamas ir, tikrąja to žodžio prasme, sužiba naktį naujomis spalvomis.

EKO baseino apšvietimo savybės

Šiuolaikiniai vandens telkinių šviestuvai montuojamas ir po vandeniu, ir virš vandens. Šiuolaikiniai vandens šviestuvai būna su šviesos diodų lempomis (LED) ir halogeninėmis lempomis. Pasaulyje ir Lietuvoje jau plačiai paplitęs šviesos diodų LED apšvietimas, kuris yra ekonomiškas, užtikrina mažas elektros energijos sąnaudas, nedidelius šviestuvų matmenis ir ilgą tarnavimo trukmę. LED šviestuvų skleidžiama šviesa vandenyje ir virš vandens yra itin aiški, ryški ir kryptinga.

Daugiaspalvis vandens ir aplinkos apšvietimas suteikia tvenkiniui ir sklypui daugiau gyvybės, netikėtumo bei žaismingumo, o skirtingomis spalvomis apšviestas fontanas, krioklys ar kaskada leidžia grožėtis supančia gamta net ir tamsiausią naktį. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių apšvietimas

Hidroizoliacinė danga. Rūšys ir paskirtis

Hidroizoliacinės dangos ankeravimas

Suformavę alpinariumo šlaitus ir pakrantes, paklokite tvenkinio hidroizoliacine dangą (dar vadinama plėvele ar membrana). Labai svarbu pasirinkti tinkamą hidroizoliacijos dangos rūšį ir jos storį, atsižvelgiant į tvenkinio dydį ir paskirtį.

Dažniausiai naudojamos PVC (angl. Polyvinyl chloride), HDPE (angl. High-density polyethylene) ir EPDM (angl. Ethylene propylene diene monomer) hidroizoliacinės dangos. Tvenkinių hidroizoliacijos įrengimui dažniausiai naudojamos PVC ir HDPE membranos. Šios dangos yra ypatingai tvirtos, ilgaamžės.

PVC danga gerai pritaikyta mažesniems vandens telkiniams, dekoratyviniams tvenkiniams, o HDPE hidroizoliacinė membrana skirta didelių tvenkinių hidroizoliacijai, kadangi ji yra sutankinta ir labai tvirta bei turi dvigubai ilgesnę tarnavimo trukmę (net iki 50 metų). HDPE danga rekomenduojama didelių (nuo 500 m² dugno ploto) tvenkinių ir lagūnų įrengimui.

EPDM danga naudotina, jei alpinariumas ar tvenkinys turi sudėtingą daugiapakopę dugno formą, taip pat puikiai tinka dekoratyviniams baseinams, eko baseinams ar kitiems nedideliems vandens objektams. HDPE ir EPDM hidroizoliacinės dangos tarpusavyje yra patikimai sujungiamos vulkanizuojant, o PVC danga arba klijuojama PVC klijais arba vulkanizuojama. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių hidroizoliacija

Dekoruotos PVC dangos

Dekoruotos dangos padengimas ir matmenys

Dekoruota PVC danga yra tvenkinių pakrančių įrengimui skirta speciali dekoratyvi smulkių akmenų ar žvirgždo danga, kuri atrodo labai natūraliai. Šią dekoratyvią dangą patartina kloti jau ant hidroizoliacinės membranos ir/arba tekstilės pakloto. Smulkių akmenų danga puikiai tinka ir upelio vagai, fontanui, dekoratyvinio baseino dugnui bei kitiems vidaus ir lauko objektų dekoravimui. Plačiau skaitykite čia >> Dekoruotos PVC dangos

Geotekstilės klojimas ir svarba

Geotekstilė (dar vadinama geomembrana ar tekstilės paklotu) klojama po hidroizoliacine danga, t. y. tarp dangos ir grunto. Tekstilės paskirtis – dangos veiksminga ilgaamžė apsauga nuo mechaninių pažeidimų, t. y. grunte likusių statybinių medžiagų, aštrių akmenų, medžių šaknų ir pan.

Čia paminėtina, kad žemės gruntas nuolat juda. Net jei labai gerai išvalėte tvenkinio dugno gruntą prieš klojant hidroizoliacinę plėvele, vis tiek, metams bėgant, medžių šaknys ir jų stumiami akmenys gali deformuoti ir pradurti hidroizoliacinę dangą. Tad tekstilės audeklas yra būtinas. Jei ant hidroizoliacinės dangos bus dedami akmenys ar akmens skalda, geotekstilę būtinai paklokite iš abiejų hidroizoliacinės dangos pusių. Plačiau skaitykite čia >> Neaustinė geotekstilė

Tvenkinio įrangos valdymo sistemos

Paminėtina, kad šiuolaikinėmis inovatyviomis nuotolinio valdymo sistemomis galite valdyti ne tik siurblį ar apšvietimą, bet visą savo vandens telkinio techninę įrangą. Ir ne tik nuotoliniu pultu, bet ir naudojant išmaniuosius telefonus ir/arba planšetinius kompiuterius (operacinės sistemos iOS ir Android).

Patogus ir paprastas valdymas nuotoliniu būdu taupo Jūsų laiką ir palengva dekoratyvinio baseino, tvenkinio ar kito vandens objekto įrangos rodmenų nuskaitymą ir valdymą. Plačiau skaitykite čia >> Vandens telkinių įrangos valdymas

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Nedelskite ir nedvejokite. Kreipkitės ir mūsų patyrę specialistai pakonsultuos ir patars Jums. Padėsime išsirinkti šiuolaikinę tvenkinių įrangą ir medžiagas, apšvietimo sprendimus. Žinodami Jūsų lūkesčius ir norus, paruošime projektą ir sąmatą pagal Jūsų poreikius ir biudžetą.

Siūlome ir atskirus tvenkinių kasimo ar valymo darbus, ir visapusišką kompleksinį tvenkinių sutvarkymą, atsižvelgiant į Jūsų poreikius, turimo sklypo išplanavimą bei grunto tipą. Nepraleiskite progos pasinaudoti profesionalų rekomendacijomis ir patarimais. Taip išvengsite esminių tvenkinio kasimo ir priežiūros klaidų bei sutaupysite lėšų ir laiko.

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Įranga (e-parduotuvė):

Prekės aprašymas
Povandeniniai vandens filtrai Povandeniniai vandens filtrai
Slėginiai vandens filtrai Slėginiai vandens filtrai
Vandens siurbliai Vandens siurbliai
Vandens aeraotoriai Vandens aeratoriai
Dekoratyviniai fontanai Dekoratyviniai fontanai
Plaukiojantys fontanai Plaukiojantys fontanai
Vandens dezinfekacija (UV sterilizatoriai) Vandens dezinfekacija (UV sterilizatoriai)
Led šviestuvai LED šviestuvai
Halogeniniai šviestuvai Halogeniniai šviestuvai
PVC dangos PVC dangos
HDPE dangos HDPE dangos
EPDM dangos EPDM dangos
Geotekstilės Geotekstilės
Dekoruotos PVC dangos Dekoruotos PVC dangos
Vakuuminiai siurbliai Vakuuminiai siurbliai