Eko baseinas – tai dirbtinis vandens telkinys, skirtas plaukimui, bet išsiskiriantis subalansuota ir visiškai natūralia vandens ekosistema, todėl natūraliai besivalantis. Toks rezultatas pasiekiamas didelę dalį natūralaus baseino apsodinus greitai augančiais vandens augalais. Šie maistui naudoja vandenyje besikaupiančius nešvarumus, palikdami vandenį švarų ir skaidrų.
Tokių baseinų privalumai – natūrali išvaizda, primenanti ežerą ar tvenkinį, bet su galimybe plaukti kaip įprastame lauko ar vidaus plaukimo baseine. Kitas svarbus požymis – tokiems baseinams prižiūrėti nenaudojami jokie cheminiai preparatai, todėl maudytis eko baseine saugu ir vaikams bei jautrią odą turintiems žmonėms.
Eko baseino iššūkiai – tobulai subalansuota vandens ekosistema. Užduotis nėra paprasta, todėl kuriant eko baseiną prireiks specialistų pagalbos.
Eko baseinų projektavimas
Pirminis eko baseino įrengimo etapas – individualaus projekto parengimas. Ši dalis turi būti atliekama itin atsakingai, nes bet kokios klaidos ar nepastebėti aplinkos veiksniai gali turėti neigiamos įtakos vandens ekosistemos pusiausvyros palaikymui.
Apgalvoti būtina visas detales, pavyzdžiui, numatyti vyraujančių vėjų kryptį bei intensyvumą eko baseino teritorijoje: skersvėjai nebus palankūs maudynėms. Per didelis tiesioginių saulės spindulių kiekis įšildo vandenį, o tai skatina nepageidaujamų bakterijų, mikroorganizmų dauginimąsi. Jeigu netoliese auga daug medžių – eko baseiną reikės dažniau valyti, rinkti nukritusius lapus ir žiedadulkes.
Svarbu iš anksto apsispręsti, ar į eko baseiną bus įleidžiamos žuvys. Nuo to priklausys natūralaus baseino priežiūros ypatumai.
Taip pat projektavimo etape nusprendžiama, kokio tipo krantai bus įrengti: su nuolydžiu, užtikrinant patogų ir saugų patekimą į eko baseiną arba terasuojami. Suplanuojamos ir medinės konstrukcijos – lieptai, terasos, pavėsinės.
Projekte numatomi ir augalų sodinimo plotai. Ši dalis ypatingai svarbi, nes nuo šių zonų priklausys eko baseino vandens švara. Natūraliuose baseinuose augalai turi užimti ne mažiau kaip trečdalį viso vandens ploto.
EKO baseinų bendrastatybiniai darbai
Eko baseino statyba skiriasi nuo įprasto baseino įrengimo. Natūraliems baseinams visiškai kitaip ruošiamas dugnas: kuriamos skirtingų lygių terasos, kurios skirtos būtent vandens augalų sodinimui. Tokių zonų eko baseine turi būti tiek, kad užimtų mažiausiai trečdalį vandens ploto, idealiu atveju – ir daugiau.
Įprastai planuojamo ploto viduryje įrengiama plaukimo erdvė, kuri betonuojama, izoliuojama. Saugumui ir patogiam patekimui į vandenį užtikrinti, projektuojamas nuožulnus krantas arba terasos.
Eko baseinų hidroizoliacijos įrengimas
Eko baseinams dugnas ruošiamas ypač kruopščiai: iš pradžių kadamas baseinas ir formuojamas dugno reljefas. Suplanuojamos erdvės vandens augalams ir plaukimo baseino vieta, kuri įprastai projektuojama gilesnė. Paskui atidžiai peržiūrimas visas plotas, pašalinami akmenys, šaknys, kiti pašaliniai objektai. Dugnas išlyginamas, plaukimui skirta vieta – betonuojama ir tik tuomet izoliuojama. Augalams skirti plotai išlyginami, padengiami žvyro ar akmenų sluoksniu.
Iš pradžių tiesiamas neaustinės geotekstilės audeklas, kurio paskirtis – apsaugoti hidroizoliacinę dangą nuo mechaninių pažeidimų. Paskui – pagal eko baseino plotą ir kitus ypatumus parenkama tinkamiausia hidroizoliacinė danga – plėvelė, kuri užtikrina, kad vanduo visada liks natūraliame baseine.
Eko baseinų regeneracinių zonų įrengimas
Eko baseinų regeneracinės zonos tai augalais užsodinami plotai. Šis etapas yra ypatingai svarbus, nes būtent augalai turi užtikrinti natūralaus baseino vandens švarą ir kokybę. Jeigu augalai tinkamai parinkti, nepažeisti, įsitvirtinę jie naudoja eko baseine besikaupiančius nešvarumus kaip maisto medžiagas. Taigi – kuo geriau jaučiasi augalai ir kuo greičiau auga, tuo švaresnis ir kokybiškesnis bus eko baseino vanduo.
Mūsų specialistai išrinks ir pasodis eko baseinams tinkamus augalus, tokia tvarka, kad skirtingų aukščių ir tipų žolynai turėtų vietos plėstis, neužgožtų vieni kitų. Taip pat pagal kliento poreikius, galime reguliariai atvykti, stebėti ir palaikyti nuolatinę tvarką eko baseino regeneracinėje zonoje.
Dekoratyvinių vandens krioklių, kaskadų ir upelių įrengimas
Eko baseinuose kaip ir kituose dirbtiniuose vandens telkiniuose, galima planuoti vandens krioklių, įvairių vandens kaskadų, dekoratyvių upelių įrengimą. Krintantis, čiurlenantis vanduo pagyyvina aplinką, nuteikia raminančiai, tačiau taip pat – turi praktinės naudos.
Judantis vanduo naudingas eko baseino ekosistemai, neleidžia jam užsistovėti, o būtent stovinčio vandens vietose pradeda daugintis nepageidaujamos bakterijos ir dumbliai, kauptis kiti nešvarumai. Siurbliais varomos vadens srovės gali tekėti upeliais, kristi kaskadomis ar kriokliais.
Kitas šių dekoratyvinių elementų įrengimo privalumas yra tas, kad purslais krintantis vanduo prisotina vandenį deguonimi. Ši sąlyga yra būtina, jeigu eko baseine gyvena žuvys, deguonis taip pat reikalingas gerosioms bakterijoms bei visai natūralaus baseino eko sistemai gyvuoti.
Medinių lieptų, terasų, pergolų ir pavėsinių įrengimas
Eko baseinai įrengiami išskirtinai poilsio ir mėgavimosi vandens procedūromis reikmėms. Todėl įprasta, kad tokio tipo baseinus papildo kiti patogumą kuriantys elementai.
Dažniausiai eko baseinuose įrengiamos medinės terasos arba lieptai. Jeigu projektuotas status natūralaus baseino krantas ir nėra nuožulnaus užėjimo į vandenį, lieptus arba terasas papildo kopetėlės ar laipteliai, skirti patogiam patekimui į vandenį.
Šalia eko baseinų statomos pavėsinės, dažnas pergolų, stoginių įrengimas, tokiu būdu sukuriant erdvę visapusiškam poilsiui šalia vandens telkinio.
PVC, EPDM, HDPE hidroizoliacinės membranos (plėvelės)
Mūsų ekspertai rekomenduoja kelias hidroizoliacinės dangos rūšis, priklausomai nuo dekoratyvinio baseino paskirties, dydžio, ploto ir kitų savybių.
Pavyzdžiui, nedideliems baseinams, kurių paskirtis – asmeninio naudojimo, specialistai siūlo rinktis kokybišką ir ilgaamžę PVC dangą. Tai populiariausias tvenkinių hidroizoliacijos būdas, tinkantis daugumai vandens telkinių.
Didelius dekoratyvinius baseinus, siekiančius 500 kv.m. ir didesnį plotą, siūloma kloti ypatingai tvirta ir ilgaamže, sutankintos medžiagos HDPE hidroizoliacine danga. Šios plėvelės savybės leidžia ja naudotis gerokai ilgiau – net iki 50 metų.
Alpinariumams bei dekoratyviems tvenkiniams ir telkiniams su įdomiais, neįprastais reljefais ir sudėtingomos daugiapakopėmis dugno formomis, siūloma rinktis EPDM hidroizoliacinę dangą.
Jeigu tvenkinio paskirtis estetinė, tinkamiausias pasirinkimas – dekoratyvinė PVC hidroizoliacinė danga, kurios viena pusė padengta smulkiais akmenukais. Ši danga atrodo natūraliai, itin tinka dirbtinai kuriamo upelio vagai iškloti.
Kuris hidroizoliacinės dangos pasirinkimas tinkamiausias Jūsų tvenkiniui, geriausiai patars ir atsakys mūsų parduotuvės konsultantai, išsiaiškinę individualius poreikius ir dekoratyvinio baseino ypatybes.
Vandens filtravimo, valymo ir gerinimo įranga
Įsirengus dekoratyvinį baseiną svarbu išlaikyti jo vandenį skaidrų ir švarų. Deja aplinkos veiksniai, tokie kaip temperatūrų svyravimas, tiesioginių saulės spindulių perteklius, per didelis žuvų kiekis, pašalinių dalelių patekimas į vandenį ir yrimas daro neigiamą įtaką vandens kokybei: skaidrumui, spalvai, kvapui. Todėl mes siūlome kompleksinius sprendimus, skirtus dekoratyvinio baseino vandens organizmų sveikatai ir vandens švarai palaikyti.
Vienas iš pagrindinių vandens švaros palaikymo elementų – vandens filtravimo sistema. Pagrindinis filtro uždavinys – surinkti vandenyje esančias pašalines kietas daleles, naikinti žalingų bakterijų bei dumblių perteklių. Tvenkinių įrangos el. Parduotuvėje siūlome įvairaus dydžio, tipo bei galingumo vandens filtrų: slėginių, gravitacinių, povandeninių, modulinių. Konsultuojame ir parenkame optimalų sprendimą kiekvienam dekoratyviniam baseinui individualiai.
Kitas svarbus veiksnys siekiant teisingo balanso dekoratyvinio baseino ekosistemoje – pakankamas deguonies kiekis vandenyje, kuris leistų daugintis reikalingiems mokroorganizmams ir palaikytų gerą žuvų sveikatą. Vandenį deguonimi puikiausiai papildo įrengtos kaskados, fontanai, kriokliai, nuo kurių krentantis vanduo sukuria kunkuliuojančius purslus. Jeigu tvenkinio projekte šie elementai nėra numatyti, būtina papildoma aeravimo įranga. Mūsų siūlomus dekoratyvinių tvenkinių aeravimo įrangos modelius rasite el. Parduotuvėje, o jeigu patikėsite savo dekoratyvinio tvenkinio įrengimo idėją mums, iš karto įtrauksime šį klausimą į rengiamą projektą ir samatą.
Dekoratyvinius baseinus būtina reguliariai valyti. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti dugnui, kur kaupiasi daugiausiai nešvarumų, dauginasi nepageidaujami organizmai. Mes tvenkinius valome specialiais vakuuminiais siurbliais, kuriais patogu pasiekti net ir labiau nutolusius vandens telkinio plotus, keisti siurbimo antgalius pagal poreikį. Šie siurbliai tinkami ir asmeniniam dekoratyvinių baseinų savininkų naudojimui, jų detalius aprašymus rasite tvenkinių įrangos el. Parduotuvėje.
Siekiant išlaikyti švarų, skaidrų vandenį bei kontroliuoti augalų, bakterijų bei mikroorganizmų dauginimąsi, dažnai vien tik mechaninio vandens telkinių valymo nepakanka. Dirbtiniuose vandens telkiniuose dažnai sunku sukurti ekosistemos pusiausvrą, nes didžiausias dėmesys skiriamas estetiniam vaizdui, be to – natūralų vandens floros ir faunos balanso palaikymą riboja dekoratyvinio baseino plotas, gylis, vandens kiekis.
Todėl ypač dekoratyvinių baseinų priežiūrai įprastas biologinių papildų naudojimas. Pavyzdžiui, siūlome reguliariai papildyti vandenį natūraliais, gamtoje sutinkamais fermetais ir mikroorganizmais, kurių didesnis kiekis greičiau skaido žalingas medžiagas ir neleidžia terštis vandeniui. Esant sudėtingesnei situacijai, galima pasitelkti taip pat ir cheminius preparatus, kurie sukurti taip, kad nepakenktų žuvims ir dekoratyviems baseino augalams, tačiau suardytų esamus ir neleistų daugintis naujiems dumbliams.
Tvenkinių įrangos el. Parduotuvėje rasite didelį vandens valymo ir užterštumo prevencijos priemonių pasirinkimą, o konsultantai patars kokia įranga ir preparatai veiktų efektyviausiai būtent Jūsų vandens telkinyje ir kaip suderinti keletą skirtingų priemonių tam, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas.
Povandeninio apšvietimo žibintai ir valdymo sistemos
Rengdami dekoratyvinio baseino projektą visuomet siūlome iš karto montuoti apšvietimo sistemą. Iš anksto suplanuotas žibintų montavimas ir apšvietimo valdymas palengvins įrengimą ir padės išvengti vėlesnių rūpesčių. Deriname ir rengiame apšvietimo modelį kiekvienam projektui individualiai, siūlome rinktis tiek tradicinius, antžeminius šviestuvus, tiek pažangias povandeninio apšvietimo sistemas, kurias galima valdyti nuotoliniu būdu.
Dekoratyviniuose baseinuose montuojami LED ir halogeniniai šviestuvai, tiek po vandeniu, tiek pakrantėse, parenkame kiekvienam dekoratyvinio baseino ir fontano stiliui tinkamiausias šviesos spalvas, paliekant galimybę klientui keisti spalvų paletę, intensyvumą.
Baseinų cirkuliaciniai vandens siurbliai ir filtravimo įranga
Ne paslaptis, kad stovintis vanduo – tinkamiausia terpė nepageidaujamam dumbiui ir kitiems organizmams veistis. Prevencijai ir nuolatinei cirkuliacijai užtikrinti, siūlome integruoti dekoratyviniame baseine cirkuliacinį siurblį, kurio rūšį, galingumą, tipą parinks mūsų specialistai atsižvelgdami į baseino parametrus.
Cirkuliacinis siurblys – tai įrenginys imantis ir į reikiamą vietą tiekiantis vandenį, tokiu būdu užtikrinantis nuolatinį srovių susidarymą dekoratyviniame baseine. Kita siurblio paskirtis – vandens tiekimas į filtrą, kuris yra antras būtinas kiekvieno dirbtinio vandens telkinio kokybės palaikymo įrenginys.
Tvenkinių įrangos el. Parduotuvėje galima įsigyti skirtingų veikimo principų, įvairiems vandens telkiniams skirtų vandens filtrų: gravitacinių, slėginių, povandeninių, modulinių. Jeigu sunku išsirinkti – mūsų konsultantai visada pasiruošę padėti ir pritaikyti tinkamiausią variantą būtent Jūsų tvenkiniui.