Alpinariumai

Alpinariumų savybės ir ypatumai

Tvenkinio kriokliai ir upeliai

Alpinariumas yra rekreacinis objektas, pasižymintis išskirtine išvaizda, estetiškumu, todėl svarbu jam tinkamai parinkti vietą, kad jis savo išvaizda džiugintų ir Jus, ir kaimynus, ir užsukusius svečius. Alpinariumas su fontanu, vandens kriokliu ar įspūdingu apšvietimu suteiks žaismingumo ir puikiai derės net mažiausio sklypo erdvėje.

Renkantis vietą alpinariumui svarbu žinoti, jog jam netinka nei pietinė pusė, nei visiškas pavėsis. Kalnų augalams reikia saulės, kurią lepesniems augalams užstos akmenys. Nepakankamai estetiškai alpinariumas atrodo ir viduryje vejos ar reprezentacinėje sklypo zonoje (į gatvės, įvažiavimo pusę). Geriausia vieta – arčiau terasos, poilsio zonos, gėlyno. Jei jau turite dekoratyvinį tvenkinį, alpinariumas puikiai jį papildys.

Alpinariumai su vandens elementais įrengiami tiek privačios, tiek visuomeninės paskirties sklypuose, todėl, jei norite atnaujinti teritoriją, suteikti jaukumo bei gyvybės, rekomenduotina įsirengti alpinariumą su vandens akcentu. Šiuo atveju, parengiamas unikalus alpinariumo projektas, atsižvelgiant į Jūsų poreikius, lūkesčius ir biudžetą.

Alpinariumo įrengimas

Alpinariumą galima įrengti ir puikiai pritaikyti ant statesnių šlaitų, aikštelėse, šalia įvažiavimų į kiemus ir pan. Atsižvelgiant į alpinariumo vietą, individualiai parenkamas alpinariumo dydis ir forma bei parengiamas alpinariumo projektas. Net ir maži alpinariumai su vandens akcentu, atrodo žavingai bei unikaliai, todėl nereikia baimintis, kad alpinariumas minimalioje erdvėje atrodys iššaukiančiai ar nederės.

Alpinariumams skirta įranga

Alpinariumų įrengimas. Tvenkinių įrengimas

Alpinariumui su fontanu, kriokliu, upeliu ar nedideliu dekoratyviniu baseinu būtina speciali šiuolaikinė įranga ir hidroizoliacinės medžiagos:

  • Fontanai ir fontanų siurbliai;
  • Kriokliai, kaskados, terasos;
  • Vandens filtrai ir cirkuliaciniai siurbliai;
  • Įrenginiai, neleidžiantys užšalti vandeniui;
  • Aeratoriai;
  • Apšvietimo įranga;
  • Hidroizoliacinės ir dekoratyvinės dangos;
  • Geotekstilės paklotas;
  • Valymo bei priežiūros įranga ir priemonės.

Paminėtina, kad alpinariume originaliai suformuota terasa, harmoningai įkomponuoti dekoratyviniai akmenys ir tinkamai parinkti augalai suteikia Jūsų sklypo aplinkai išskirtinumo, tačiau fontanas, krioklys, kaskada ar čiurlenantis upelis gali būti puiki alpinariumo puošmena ir esminis alpinariumo akcentas. Pasirinkdami akmenis, galite rinktis gamtinius riedulius, granitinius akmenis, dolomitinius skaldytus akmenis ar net marmurą.

Fontano įrengimas

Šiuolaikinių fontanų įvairovė didelė, pradedant dekoratyviniais subtiliais fontanais, purškiančiais vandenį į orą tik viena nedidele čiurkšle ir baigiant įspūdingais šokančiais muzikos ritmu bei keičiančiais apšvietimo spalvą fontanais. Pastarieji kai kada vadinami vandens fejerverkais.

Skiriami dekoratyviniai fontanai, plaukiojantys fontanai ir kompleksinės šiuolaikinės fontanų sistemos (pvz.: fontanas, šokantis pagal muzikos kūrinio ritmą). Dekoratyviniai ir plaukiojantys fontanai plačiai naudojami tiek mažuose, tiek ir dideliuose dekoratyviniuose tvenkiniuose bei ežeruose. Fontanų sistemos gali būti paprastos, t. y. vandenį purškiančios tik viena čiurkšle, arba sudėtingos, sukuriančios įspūdingą vandens, šviesos ir muzikos kompoziciją, valdomą mikrovaldiklių sistemomis.

Fontano įrengimui reikalinga vandens purškimo galvutė (arba antgalis) bei siurblys, kuris siurbia ir stumia tvenkinio vandenį. Reguliuojant siurblio galią ir fontano galvutę, išgaunamos skirtingos vandens purškimo formos ir aukštis. Ši savybė leidžia varijuoti ir keisti fontano formą, čiurkšlės aukštį bei vis iš naujo susižavėti tvenkinio teikiamu grožiu, nors, techniškai tariant, fontanas išlieka tas pats.

Praktiškas patarimas – rinkitės jau gamintojo sukomplektuotą vandens fontano rinkinį su visais būtinais komponentais ir sujungimo žarnomis. Jei abejojate, kaip teisingai pasirinkti, – pasitarkite su specialistas. Taip išvengsite esminių klaidų bei sutaupysite savo lėšų ir laiko. Plačiau skaitykite čia >> Fontanai ir jų įranga

Alpinariumo apšvietimas

Nuo projekto idėjos iki jo įgyvendinimo

Alpinariumas jau pats savaime puošia ir pagyvina aplinką. Tačiau saulės spinduliais paliesta ir tvenkinio augalų ir dekoratyvinių elementų sukurta grožio harmonija išnyksta prietemoje bei nakties metu. Jei norite šiltais vasaros vakarais pabūti šalia tvenkinio ilgiau ir kad jis skleistų ypatingą atmosferą ir unikalų grožį, reikėtų pasirūpinti šiuolaikiniu tvenkinio apšvietimu.

Alpinariumo apšvietimas vakarėlio metu išspręstų ir dekoracijų problemą, o jaukus šeimos pasisėdėjimas taptų ypatingu įvykiu. Tvenkinio apšvietimas taip pat išsprendžia ir saugumo klausimą, kadangi vandens telkinys lengvai pastebimas aplinkiniams ir taip išvengiama netyčinių įkritimų į vandenį.

Gražus alpinariumas ar tvenkinys – Jūsų ramybės oazė, atgaiva nuo kasdieninės rutinos, atpalaiduoja. Vandens teikiama ramybė – tai veiksmingas būdas relaksuotis po ilgos dienos ar savaitės darbų. Išmaniai išdėstyto apšvietimo bei šiuolaikinių ekonomiškų vandens telkinių apšvietimo technologijų dėka, Jūsų alpinariumas ir aplinkos kraštovaizdis veiksmingai pagyvinamas ir, tikrąja to žodžio prasme, sužiba naktį naujomis spalvomis.

Alpinariumo apšvietimo savybės

Šiuolaikiniai vandens telkinių šviestuvai montuojamas ir po vandeniu, ir virš vandens. Šiuolaikiniai vandens šviestuvai būna su šviesos diodų lempomis (LED) ir halogeninėmis lempomis. Pasaulyje ir Lietuvoje jau plačiai paplitęs šviesos diodų LED apšvietimas, kuris yra ekonomiškas, užtikrina mažas elektros energijos sąnaudas, nedidelius šviestuvų matmenis ir ilgą tarnavimo trukmę. LED šviestuvų skleidžiama šviesa vandenyje ir virš vandens yra itin aiški, ryški ir kryptinga.

Daugiaspalvis vandens ir aplinkos apšvietimas suteikia tvenkiniui ir sklypui daugiau gyvybės, netikėtumo bei žaismingumo, o skirtingomis spalvomis apšviestas fontanas, krioklys ar kaskada leidžia grožėtis supančia gamta net ir tamsiausią naktį. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių apšvietimas

Hidroizoliacinė danga. Rūšys ir paskirtis

Hidroizoliacinės dangos ankeravimas

Suformavę alpinariumo šlaitus ir pakrantes, paklokite tvenkinio hidroizoliacine dangą (dar vadinama plėvele ar membrana). Labai svarbu pasirinkti tinkamą hidroizoliacijos dangos rūšį ir jos storį, atsižvelgiant į tvenkinio dydį ir paskirtį.

Dažniausiai naudojamos PVC (angl. Polyvinyl chloride), HDPE (angl. High-density polyethylene) ir EPDM (angl. Ethylene propylene diene monomer) hidroizoliacinės dangos. Tvenkinių hidroizoliacijos įrengimui dažniausiai naudojamos PVC ir HDPE membranos. Šios dangos yra ypatingai tvirtos, ilgaamžės.

PVC danga gerai pritaikyta mažesniems vandens telkiniams, dekoratyviniams tvenkiniams, o HDPE hidroizoliacinė membrana skirta didelių tvenkinių hidroizoliacijai, kadangi ji yra sutankinta ir labai tvirta bei turi dvigubai ilgesnę tarnavimo trukmę (net iki 50 metų). HDPE danga rekomenduojama didelių (nuo 500 m² dugno ploto) tvenkinių ir lagūnų įrengimui.

EPDM danga naudotina, jei alpinariumas ar tvenkinys turi sudėtingą daugiapakopę dugno formą, taip pat puikiai tinka dekoratyviniams baseinams, eko baseinams ar kitiems nedideliems vandens objektams. HDPE ir EPDM hidroizoliacinės dangos tarpusavyje yra patikimai sujungiamos vulkanizuojant, o PVC danga arba klijuojama PVC klijais arba vulkanizuojama. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių hidroizoliacija

Dekoruotos PVC dangos

Dekoruotos dangos padengimas ir matmenys

Dekoruota PVC danga yra tvenkinių pakrančių įrengimui skirta speciali dekoratyvi smulkių akmenų ar žvirgždo danga, kuri atrodo labai natūraliai. Šią dekoratyvią dangą patartina kloti jau ant hidroizoliacinės membranos ir/arba tekstilės pakloto. Smulkių akmenų danga puikiai tinka ir upelio vagai, fontanui, dekoratyvinio baseino dugnui bei kitiems vidaus ir lauko objektų dekoravimui. Plačiau skaitykite čia >> Dekoruotos PVC dangos

Geotekstilės klojimas ir svarba

Geotekstilė (dar vadinama geomembrana ar tekstilės paklotu) klojama po hidroizoliacine danga, t. y. tarp dangos ir grunto. Tekstilės paskirtis – dangos veiksminga ilgaamžė apsauga nuo mechaninių pažeidimų, t. y. grunte likusių statybinių medžiagų, aštrių akmenų, medžių šaknų ir pan.

Čia paminėtina, kad žemės gruntas nuolat juda. Net jei labai gerai išvalėte tvenkinio dugno gruntą prieš klojant hidroizoliacinę plėvele, vis tiek, metams bėgant, medžių šaknys ir jų stumiami akmenys gali deformuoti ir pradurti hidroizoliacinę dangą. Tad tekstilės audeklas yra būtinas.

Jei ant hidroizoliacinės dangos bus dedami akmenys ar akmens skalda, geotekstilę būtinai paklokite iš abiejų hidroizoliacinės dangos pusių. Plačiau skaitykite čia >> Neaustinė geotekstilė

Tvenkinio įrangos valdymo sistemos

Paminėtina, kad šiuolaikinėmis inovatyviomis nuotolinio valdymo sistemomis galite valdyti ne tik siurblį ar apšvietimą, bet visą savo vandens telkinio techninę įrangą. Ir ne tik nuotoliniu pultu, bet ir naudojant išmaniuosius telefonus ir/arba planšetinius kompiuterius (operacinės sistemos iOS ir Android).

Patogus ir paprastas valdymas nuotoliniu būdu taupo Jūsų laiką ir palengva dekoratyvinio baseino, tvenkinio ar kito vandens objekto įrangos rodmenų nuskaitymą ir valdymą. Plačiau skaitykite čia >> Vandens telkinių įrangos valdymas

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Nedelskite ir nedvejokite. Kreipkitės ir mūsų patyrę specialistai pakonsultuos ir patars Jums. Padėsime išsirinkti šiuolaikinę tvenkinių įrangą ir medžiagas, apšvietimo sprendimus. Žinodami Jūsų lūkesčius ir norus, paruošime projektą ir sąmatą pagal Jūsų poreikius ir biudžetą.

Siūlome ir atskirus tvenkinių kasimo ar valymo darbus, ir visapusišką kompleksinį tvenkinių sutvarkymą, atsižvelgiant į Jūsų poreikius, turimo sklypo išplanavimą bei grunto tipą. Nepraleiskite progos pasinaudoti profesionalų rekomendacijomis ir patarimais. Taip išvengsite esminių tvenkinio kasimo ir priežiūros klaidų bei sutaupysite lėšų ir laiko.

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Įranga (e-parduotuvė):

Prekės aprašymas
Povandeniniai vandens filtrai Povandeniniai vandens filtrai
Vandens siurbliai Vandens siurbliai
Dekoratyviniai fontanai Dekoratyviniai fontanai
Led šviestuvai LED šviestuvai
Halogeniniai šviestuvai Halogeniniai šviestuvai
PVC dangos PVC dangos
EPDM dangos EPDM dangos
Geotekstilės Geotekstilės
Dekoruotos PVC dangos Dekoruotos PVC dangos