Alpinariumas – tai dekoratyvinė riedulių, akmenų luitų ir augalų kompozicijos salelė. Paprastai alpinariumai projektuojami ant kalvų, šalia pavėsinių, terasų, prie kiemo takelių ar įvažiavimų. Alpinariumai konstruojami komponuojant didesnius riedulius, įterpiant augalų augimo zonas bei puošiami mažesniais akmenimis. Alpinariume gali būti įkomponuotas nedidelis dekoratyvus vandens telkinys su kriokliu, kaskada ar upeliu, šiuolaikiniuose alpinariumuose įprasta įrengti apšvietimą.
Alpinariumų, krioklių ir kaskadų projektavimas
Jeigu nusprendėte, kad Jūsų sklypui reikalingas alpinariumas, patariame kreiptis į specialistus – mes išklausysime Jūsų poreikius ir lūkesčius, apžiūrėję teritoriją pateiksime savo įžvalgas ir patarimus. Turime patirties vandens telkinių aplinkoje įrengimo srityje, todėl galime padėti išvengti klaidų ir nesusipratimų.
Darbą visuomet pradedame nuo projektavimo. Svarbu, kad visi būtini elementai būtų įtraukti į projektą, aiškiai išskirti įrengimo etapai ir apgalvota idėjos išpildymui būtina įranga.
Iš pradžių padedame surasti tinkamiausią alpinariumo vietą sklype, apibrėžiame optimalų dydį, gylius, sudarome įrangos montavimo planą. Paprastai pasitelkiame dizaino specialistą riedulių, akmenų parinkimui ir išdėstymui bei želdynų kompozicijų sudarymui.
Taip pat iš anksto planuojame krioklių bei kaskadų alpinariume vietą, aukštį, vandens tekėjimo kryptį. Tariamės su klientu, kiek ir kokio aukščio vandens kritimo laiptų suprojektuoti, kokie srautai vandens turėtų tekėti.
Alpinariumo projektą deriname su klientu, braižome eskizą, tariamės dėl kiekvieno dekoratyvaus elemento vietos, įrangos, montavimo darbų.
Alpinariumų, krioklių ir kaskadų įrengimas
Imamės alpinariumų projektų įgyvendinimo nuo planavimo ir projektavimo iki dekoravimo ir visiško užbaigimo. Pasirūpiname visiškai visais alpinariumų, krioklių ir kaskadų įrengimo etapais: mechanizmais, kasimo įranga ir kasimu, dangos paruošimu ir klojimu, visomis įrengimo ir dekoravimo medžiagomis bei augalais ir želdinių sodinimo paslaugomis.
Siūlome rinktis iš įvairių tiekėjų siūlomų medžiagų ir įrangos, pavyzdžiui, alpinariumo su vandens elementais dekoravimui siūlome gamtinius riedulius, granitinius akmenis, dolomitinius skaldytus akmenis ir net marmurą. Patys apskaičiuojame idėjos įgyvendinimui reikalingus kiekius, parenkame formas, atvežame ir integruojame į numatytą alpinariumo vietą.
Alpinariumų, krioklių ir kaskadų hidroizoliacijos įrengimas
Alpinariumo įrengimui reikalinga visų pirma idėja ir projektas. Tuomet kasamas alpinariumo vandens telkinys pagal projekte numatytą formą, gylius, taip pat – formuojama krantinė, alpinariumo reljefas, susidedantis iš gamtinių akmenų ar kitų didesnių elementų, įterpiamos augalų zonos.
Suformavus alpinariumo pagrindą – kalvą, vandens telkinio formą, ruošiamas dugnas. Čia svarbu jį tinkamai paruošti: išvalyti nuo akmenų, šaknų galinčių pažeisti alpinariumo vandens telkinio dugną. Išlyginus ir paruošus dugną, klojamas neaustinės geotekstilės audinys, kurio funkcija – apsaugoti hidroizoliacijos dangą nuo mechaninių pažeidimų.
Kitas sluoksnis – hidroizoliacinė danga. Pagal alpinariumo dydį bei ypatybes parenkama hidroizoliacinės plėvelės rūšis, tinkamiausias plotis. Jeigu reikia, ant įprastinės hidroizoliacinės dangos klojama dekoratyvi plėvelė – danga, padengta smulkiais akmenukais, suteikianti natūralų vandens telkinio dugno įspūdį.
Dugno paruošimas – labai svarbus dekoratyvaus alpinariumo vandens telkinio elementas. Jeigu šiame etape padaroma klaidų, galimas vandens praradimas per hidroizoliacinės dangos įtrūkimus, o tai reikalautų papildomų darbų ir išlaidų renovuojant ir taisant alpinariumo vandens telkinį.
Alpinariumų apželdinimas ir dekoravimas akmenimis
Alpinariumo grožis atsiskleidžia, jei jis visuomet atrodo šviežias ir klestintis, vanduo telkinyje būna skaidrus ir švarus, augalai ryškūs ir gyvi. Todėl želdinių oazėms parenkame tokias augalų rūšis, kurios atrodo sveikos nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Visuomet deriname augalų aukščius ir atkreipiame dėmesį į augimo greitį: nėra gerai, kuomet alpinariumo augalai užstoja ir užgožia vandens kaskadas, krioklius, upelius, todėl arčiau vandens elementų sodiname žemaūges, dekoratyvių lapų, nevystančias, nemetančias lapų rūšis. Toliau nuo vandens – ieškome tinkančių aukštesnių, vijoklinių, žydinčių augalų. Tokia projekcija saugo vandenį nuo augalų liekanų, žiedadulkių, išsaugo nuolatinį vaizdą į vandens telkinio dekoratyvius elementus.
Alpinariumo želdynus puošiame akmenimis ar kitais elementais. Juos patys parenkame, atvežame ir išdėstome alpinariume.
Alpinariumų apšvietimo žibintų parinkimas ir montavimas
Alpinariumas turi džiuginti ne tik dienos metu, bet ir tamsesniais vakarais, todėl siūlome pagalvoti apie šios dekoratyvios oazės apšvietimą.
Mūsų specialistai montuoja šviestuvus su šviesos diodų lempomis (LED) ir halogeninėmis lempomis. Šiuolaikinės technologijos leidžia montuoti žibintus tiek antžeminėje alpinariumo dalyje, tiek tvirtinti LED šviestuvus po vandeniu, tokiu būdu sukuriant švytinčių vandens kaskadų, krioklių įspūdį.
LED technologijos užtikrina nedideles elektros energijos sąnaudas, o mūsų montuojama apšvietimo sistema valdoma itin patogiai, nuotoliniu būdu, su galimybe alpinariumo savininkui pačiam keisti šviesos spalvinę gamą ir intensyvumą.
Cirkuliaciniai vandens siurbliai kaskadoms ir upeliams
Alpinariumuose gražiausiai atrodo judantis vanduo: dekoratyvūs upeliai, purslais krentantis vanduo nuo kaskadų ar krioklių. Tam, kad būtų užtikrintas vandens judėjimas alpinariume, būtina įranga – vandens paėmimo ir grąžinimo elementai, vamzdnai, o svarbiausia sistemos dalis – cirkuliacinis vandens siurblys.
Cirkuliacinis siurblys – tai įrenginys imantis ir į reikiamą vietą tiekiantis vandenį, tokiu būdu užtikrinantis nuolatinį vandens srovių judėjimą alpinariume. Mūsų tvenkinių įrangos el. parduotuvės konsultantai parinks optimalų cirkuliacinio siurblio variantą konkrečiam alpinariumui, atsižvelgdami į vandens telkinio dydį, pernešamo vandens kiekį bei srovės stiprumą.
Kita alpinariumo cirkuliacinio siurblio paskirtis – vandens tiekimas į filtrą, kuris yra antras būtinas kiekvieno dirbtinio vandens telkinio kokybės palaikymo įrenginys. Tvenkinių įrangos el. Parduotuvėje galima įsigyti skirtingų veikimo principų, įvairiems vandens telkiniams skirtų vandens filtrų: gravitacinių, slėginių, povandeninių, modulinių.
Vandens filtrai ir kita vandens gerinimo įranga
Priklausomai nuo alpinariume esančio vandens telkinio dydžio, vandens kiekio, mūsų parduotuvės konsultantai parinks būtiną švaraus vandens palaikymo įrangą.
Kiekvienam dirbtiniam vandens telkiniui, taigi ir alpinariumui, būtina vandens filtravimo įranga. Filtro paskirtis – surinkti į vandenį patekusias kietąsias daleles: augalų liekanas, dulkes, žiedadulkes, lapus ir spyglius. Kai kurie vandens filtrų tipai taip pat naikina bakterijas bei dumblių daleles vandenyje, apdorodami prabėgantį vandenį UV spinduliais. Tvenkinių įrangos el. parduotuvės konsultantai patars, koks filtras tinkamiausias būtent Jūsų alpinariumo vandeniui švarinti, o pasirinkimas išties nemažas: galima įsigyti skirtingų veikimo principų, įvairiems vandens telkiniams skirtų vandens filtrų.
Norint išsaugoti skaidrų ir švarų alpinariumo vandenį, jis turi būti pakankamai prisotintas deguonimi. Tai leidžia klestėti naudingiems mokroorganizmams ir bakterijoms, kuriantiems vandens ekosistemos balansą. Nedideliems dekoratyviems vandens telkiniams, kuriuose įrengtos judančio vandens sistemos: kaskados, fontanai, upeliai ar kriokliai su purslais krintančiu vandeniu, deguonies įprastai pakanka. Tačiau jeigu vanduo stovintis ar tik ramiai tekantis, ypač įšilęs gali prarasti daug deguonies, o tai – terpė kenksmingiems dumbliams daugintis. tokiu atveju siūlome integruoti aeratorių, kuris nuolat pildo vandenį reikalingu deguonies kiekiu.
Taip pat mažiems vandens telkiniams bei alpinariumams yra įprasta naudoti vandens papildus, pavyzdžiui, biologinius, natūralioje gamtoje sutinkamus fermentus bei mikroorganizmus, kurių didesnis kiekis vandenyje greičiau skaido žalingas medžiagas. Jeigu suvaldyti užterštumą itin sudėtinga, siūlome saugius cheminius preparatus, kurie naikina nepageidaujamus organizmus, tačiau yra saugūs augalams ir žuvims.
Net ir idealiai parinkus vandens valymo įrangą ir reguliariai naudojant specialius vandens švarą palaikančius preparatus, alpinariumus reikia valyti. Tai nėra sudėtinga, nes pasitelkiama moderni ir patogi naudoti įranga, kurią galima lengvai pritaikyti kiekvienam vandens telkiniui. Mūsų rekomenduojamą vandens telkinių valymo įrangą galima įsigyti tvenkinių įrangos el. parduotuvėje.
UV lempos vandens sterilizavimui
Kuo vandens telkinys mažesnis, tuo sudėtingiau užtikrinti vandens ekosistemos balansą. Tuo tarpu kai alpinariumo vandenyje pusiausvyros nėra, pasireiškia problemos – vanduo tampa drumzlinas, neskaidrus, atsiranda nemalonus kvapas ir spalva.
Vandens filtravimo sistema įprastai surenka kietąsias pašalines daleles, tačiau nesunaikina kenksmingų mikroorganizmų, bakterijų ir virusų. Būtent todėl alpinariumų vandens telkiniuose rekomenduojama integruoti UVC sterilizavimo sistemą, kuri skleidžia UVC diapazono bangas, naikinančias bakterijas, virusus ir parazitus.
Tinkamai parinktas UVC sterilizatorius itin efektyviai naikina nepageidaujamus mikroorganizmus, tačiau tuo pačiu yra visiškai nekenksmingas žmonėms, gyvūnams ar alpinariumo augalams. Svarbiausia – pasirinkti optimalų UVC lempos variantą, kurį būtinai keisti pasibaigus galiojimo laikui. Mūsų el. parduotuvės konsultantai padės įvertinti, kokio galingumo ir tipo sterilizatoriaus reikėtų būtent Jūsų alpinariumo efektyviam vandens valymui.
Įrangos valdymo blokai, nuotolinio valdymo sistemos
Šiuolaikinės technologijos leidžia daugiau laiko mėgautis alpinariumo grožiu ir mažiau laiko skirti jo priežiūrai ir valdymui. Mūsų integruojamos alpinariumų vandens ir apšvietimo sistemos reguliuojamos nuotoliniu būdu. Savarankiškai valdomas gali būti ne tik apšvietimas, bet ir visa alpinariumo techninė įranga.
Mūsų rekomenduojamos alpinariumų sistemos gali būti valdomos atsisiuntus tam skirtą programėlę tiesiog išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu, taigi alpinariumo vandens rodmenis galima matyti ir techninę įrangą valdyti iš bet kurios vietos ir bet kuriuo metu.
PVC, EPDM, HDPE hidroizoliacinės membranos (plėvelės)
Mūsų ekspertai rekomenduoja kelias hidroizoliacinės dangos rūšis, priklausomai nuo vandens telkinio paskirties, dydžio, ploto ir kitų savybių.
Pavyzdžiui, nedideliems, įprastos taisyklingos dugno formos alpinariumams specialistai siūlo rinktis kokybišką ir ilgaamžę PVC dangą. Tai populiariausias hidroizoliacijos būdas, tinkantis daugumai vandens telkinių.
Didelius vandens telkinius, siekiančius 500 kv.m. ir didesnį plotą, siūloma kloti ypatingai tvirta ir ilgaamže, sutankintos medžiagos HDPE hidroizoliacine danga. Šios plėvelės savybės leidžia ja naudotis gerokai ilgiau – net iki 50 metų.
Alpinariumams bei dekoratyviems tvenkiniams su įdomiais, neįprastais reljefais ir sudėtingomos daugiapakopėmis dugno formomis, siūloma rinktis EPDM hidroizoliacinę dangą, kuri pasižymi ypatingu lankstumu ir tvirtumu.
Jeigu tvenkinio paskirtis estetinė, tinkamiausias pasirinkimas – dekoratyvinė PVC hidroizoliacinė danga, kurios viena pusė padengta smulkiais akmenukais. Ši danga atrodo natūraliai, itin tinka dirbtinai kuriamo upelio vakai iškloti.
Kuris hidroizoliacinės dangos pasirinkimas tinkamiausias Jūsų tvenkiniui, geriausiai patars ir atsakys mūsų parduotuvės konsultantai, išsiaiškinę individualius poreikius ir tvenkinio ypatybes.