Dekoratyviniai tvenkiniai

Dekoratyvinių tvenkinių savybės ir ypatumai

Dekoratyvinių tvenkinių savybės ir ypatumai

Dekoratyvinis tvenkinys Jūsų kieme - tai gražiausias ir patraukliausias aplinkos elementas, kuris džiugina akį visais metų laikais. Dekoratyvinis tvenkinys puošia, atkreipia aplinkinių dėmesį, suteikia naujų spalvų ir gyvybės Jūsų sodui.

Ne kiekvienas sodo ar sklypo elementas taip džiugina akį ir užburia sielą, kaip saulėje tviskančio tvenkinio paviršius ir per spalvotus akmenis srovenantis vanduo. Vanduo – tai stichija, kupina dinamikos, garsų ir šviesos blyksnių, todėl jis nuo seno buvo ir ateityje išliks pačiu gražiausiu ir įdomiausiu aplinkos komponentu.

Šiuolaikinės vandens priežiūros technologijos, įranga ir architektūrinės idėjos leidžia įrengti skirtingų rūšių dekoratyvinius tvenkinius. Našūs ir ekonomiški vandens siurbliai ir valymo filtrai, fontanai ir jų rinkiniai, UVC sterilizatoriai, modernūs apšvietimo sprendimai, kriokliai ir kaskados, lieptai, terasos, dekoratyvinės skulptūros.

Taip pat, vandens augalų ir žuvų veislių įvairovė ir gausa leidžia įgyvendinti bet kurio dizainerio idėjas ir sprendimus bei įrengti įspūdingą ir unikalų dekoratyvinį vandens telkinį ir privačiame sklype, ir kaimo turizmo sodyboje, ir visuomeninės paskirties parke ar skvere.

Dekoratyvinio tvenkinio projektavimas

Dekoratyvinių tvenkinių profesionalus projektavimas

Vandens telkinių ir tvenkinių, kaip ir bet kurio statybos objekto, įrengimas pradedamas nuo jo projekto parengimo. Čia pabrėžtina, kad dirbant su telkinių kasimo ir įrengimo specialistais, pasiekiamas geriausias rezultatas ir objekto projektas įgyvendinamas, atsižvelgiant į Jūsų poreikius, lūkesčius bei biudžetą. Tvenkinių kasimo ir įrengimo darbai atliekami pagal parengtame projekte numatytus etapus ir techninės užduoties parametrus.

Jei tvenkinys nedidelis ir/arba techniškai nesudėtingas, jis, paprastai, įrengiamas be profesionalaus projekto, o tik braižant eskizą. Jei projektas būtinas, bet nėra paruoštas, specialistas, apžiūrėjęs sklypo teritoriją ir objektyviai įvertinęs, apsvarstęs tvenkinio įrengimo galimybes bei Jūsų lūkesčius, parengia individualų vandens objekto projektą.

Profesionaliai projektuojant ir įrengiant tvenkinį, būtina atlikti šiuos darbų etapus: leidimo kasti tvenkinius suderinimas; vandens objekto projekto parengimas; vietos ir formos parinkimas; vandens telkinio kasimas; hidroizoliacijos parinkimas ir klojimas; įrangos parinkimas ir montavimas; valymas ir priežiūra; vandens objekto sauga bei nelaimingų atsitikimų prevencija.

Dekoratyvinio tvenkinio vieta, forma ir dydis

Pirmiausia, Jums reikia nuspręsti, kurioje sodo vietoje bus įrengiamas dekoratyvinis tvenkinys. Atvira vieta, kur kaitri saulė šviečia visą dieną ir įkaitina dekoratyvinio tvenkinio vandenį, nėra rekomenduojama, kadangi, dėl didelio karščio, sudėtinga kontroliuoti augalų ir mikroorganizmų dauginimąsi, ko pasėkoje net gali pradėti nykti tvenkinio fauna ir flora.

Jei dekoratyviame tvenkinyje auginsite žuvis, tuomet tikslinga rinktis tokią vietą, kurioje saulė vandenį apšviečia ryte arba antroje dienos pusėje, o vidurdienį tvenkinys yra pavėsyje. Bet, jei taip nėra, nuo dienos karščio vandenį gali užstoti papildomai suprojektuoti ir šalia tvenkinio pastatyti statiniai, pasodinti medžiai arba aukšti krūmai.

Dekoratyvinio tvenkinio vieta, forma ir dydis

Kita vertus, šalia vandens esantys medžiai ir augmenija Jus privers reguliariai valyti vandens paviršių nuo nukritusių lapų, spyglių, kankorėžių ir nulūžusių šakų ir pan., tačiau, bet kokiu atveju, prižiūrėti dekoratyvinį tvenkinį būtina ir nėra sudėtinga.

Tvenkinys su žuvimis bei augmenija turėtų būti netoli terasos ar poilsio zonos, nes visą laiką bus galima stebėti jame plaukiojančias žuvis ir mėgautis ramybe. Dekoratyviniai tvenkiniai su kriokliais ir fontanais geriausiai atrodo sklypo centre, o tiems, kurie nori įsirengti tvenkinį su upelio tėkme, patartina dekoratyvinį upelį įrengti taip, kad jis dalintų sklypą į dvi dalis įrengiant lieptą perėjimui.

Tvenkinio forma ir dydis

Dekoratyvinio tvenkinio dydis ir forma turi harmoningai derintis prie namo ar sklypo supančios aplinkos. Jei dekoratyvinio tvenkinio aplinka buvo įrengta jau anksčiau ir turi savitą stilių, kurio Jūs nenorite keisti, tuomet tvenkinio dydį ir formą lemia esama aplinka. Integruoti dekoratyvinį tvenkinį į jau sukurtą aplinką yra pakankamai paprasta, be to, turėsite mažiau vargo planuodami namo ar sklypo vystymą ateityje.

Dekoratyvinius tvenkinius be žuvų pagal dydžius galima suskirstyti į tris grupes: nedideli tvenkiniai, kurių vandens paviršiaus plotas iki 5 m², gylis apie 0,7 m; vidutiniai kurių vandens paviršiaus plotas - iki 20 m², gylis - apie 1 m. ir dideli tvenkiniai kurių vandens paviršiaus plotas virš 20 m², o gylis giliausioje vietoje gali siekti iki 2 m.

Jei abejojate kaip pasirinkti ir/arba projektuoti tvenkinį, – pasitarkite su specialistas. Taip išvengsite esminių klaidų bei sutaupysite savo lėšų ir laiko.

Žuvys dekoratyviniame tvenkinyje

Žuvys dekoratyviniame tvenkinyje

Pabrėžtina, kad jau vandens telkinio pirminėje projektavimo stadijoje turite aiškiai apsispręsti, ar bus veisiamos žuvys. Jei taip, - ar žuvys žiemos tvenkinyje? Nuo šio sprendimo tiesiogiai priklauso tvenkinio gylio, įrangos ir augmenijos parinkimas, taigi ir Jūsų išlaidos.

Čia paminėsime, kad Lietuvos klimato sąlygomis dekoratyviniuose tvenkiniuose auginimui tinka japoniški karpiai, tvenkiniams skirtų auksinių žuvelių rūšys, spalvingasis rusiškas eršketas.

Jei dekoratyviniame tvenkinyje auginsite žuvis, tuomet būtina pasirūpinti vandens augalais, kurie tinkta tvenkinio vandens ekosistemai su žuvimis. Dalį tvenkinio paviršiaus dengiantys augalų lapai apsaugo žuvis nuo tiesioginių kaitrių vasaros saulės spindulių.

Jei žuvys nežiemos vandens telkinyje, jas, artėjant žiemai, reikia perkelti į specialius pliusinės temperatūros konteinerius. Jei tvenkinio žuvys žiemos tvenkinyje, tuomet dekoratyviniam tvenkinyje tikslinga ir naudinga montuoti papildomą aeravimo įrangą, užtikrinančia tinkamą deguonies kiekį vandenyje.

Tvenkinio aeratoriai

Tvenkinio aeratorius yra elektra maitinamas oro putiklis, montuojamas vandens telkinio krante virš vandens lygio. Oro srautas, prisotinantis vandenį, paduodamas tuščiavidurėmis žarnelėmis, kurios nutiesiamos vandens telkinio šlaitu ir dugnu.

Oras išpučiamas į vandenį per ventilį arba specialų difuzorių, kuris ypač veiksmingai susmulkiną oro burbulus, pagerina deguonies paskirstymą ir paspartina deguonies absorbciją vandenyje. Vandens aeratoriai dar žmonių vadinami burbuliatoriais.

Tvenkinių vandens aeratoriai ne tik veiksmingai prisotina visų rūšių tvenkinių vandenį deguonimi, bet ir suvienodina vandens temperatūrą. Aeratoriai naudotini dekoratyviniuose tvenkiniuose ir baseinuose, natūraliuose tvenkiniuose, dirbtiniuose (iškastiniuose) tvenkiniuose, eko baseinuose, fontanuose, kaskadose, alpinariumuose, vandens telkiniuose su žuvimis ir pan. Plačiau skaitykite čia >> Vandens aeratoriai

Tvenkinio terasos, liepteliai ir pontonai

Tvenkinio terasos, liepteliai ir pontonai

Planuojant Jūsų poilsio vietą šalia tvenkinio, vandens telkinio terasos, liepteliai ir pontonai yra svarbūs elementai ir tvenkinio grožiui, ir žmonių saugai. Terasos palengvina ir supaprastina prieigą prie tvenkinio vandens bei gelbsti, kai reikia pašerti tvenkinyje augančias žuvis. Lieptai ir/arba pontonai yra patogus ir praktiškas sprendimas besimaudantiems ir poilsiaujantiems prie tvenkinio arba norint prišvartuoti vandens transportą - katerį, valtį, vandens motociklą, katamaraną ir kt.

Sprengimų yra didelė gausa ir įvairovė, tad rekomenduojame Jums pasitarti su profesionalais. Tvenkinių specialistai įrengia skirtingų tipų, dydžių bei formų terasas, lieptus ir pontonus, pasirūpina, kad užtektų vietos ne tik lauko baldams, gultams ar gėlių vazonams, bet ir nedidelei pavėsinei ar stoginei, kuri puikiai dera prie tvenkinio aplinkos ir leidžia iš arti ir patogiai mėgautis Jūsų tvenkinio grožiu, stebėti į vandens paviršių išnyrančias smalsias žuvis ir linksmai trykštantį fontaną.

Tvenkinio kriokliai ir upeliai

Net ir mažiausiame vandens tvenkinyje galite įrengti žaismingą kaskadą ir/arba krioklį. Tvenkinių vandens kriokliai ir upeliai praturtina tvenkinių išvaizdą, dažnai suteikia prabangos įspūdį ir išskirtinumą. Jūsų tvenkinys gali tapti rojaus kampeliu, kuriame norisi praleisti ne tik šiltas vasaros dienas, bet vis dar šiltus rudens vakarus.

Įrengiant tvenkinį, reikia apgalvoti, ar bus planuojama papildomai įrengti vandens krioklį ar upelį. Pageidautina, kad šie dekoratyvinio tvenkinio ar eko baseino elementai būtų įkomponuoti į gerai matomą vandens telkinio vietą.

Priklausomai nuo tvenkinio dydžio, būtina nuspręsti, kokio dydžio ar formos bus vandens krioklys ar upelis. Jų dydis turi proporcingas aplinkai ir harmoningai suderintas su tvenkinio dydžiu, t. y. turi būti išlaikyta visų komponentų harmonija. Paminėtina, kad dekoratyvinio tvenkinio krioklys ar upelis turi vienas kitą papildyti, bet neužgožti ir nedominuoti.

Vandens kaskados

Vandens kaskadą sudaro viena pakopa arba kelios skirtingo aukščio pakopos, kuriomis teka vanduo. Įrengiant dekoratyvinio tvenkinio kaskadą, pirmiausia numatykite jai tinkama vieta ir užimamą plotą. Tuomet atvedama ir montuojama būtina kaskados techninė įranga – vandens siurblys, vamzdynas, vandens paėmimo ir grąžinimo komponentai, per kuriuos cirkuliuos tvenkinio vanduo, ir elektrinės įtampos atvadas siurblio maitinimui.

Kaskada, kaip ir vandens krioklys, upelis ar fontanas, pagyvina Jūsų tvenkinį supančią aplinką, suteikia vandens telkiniui grožį ir išskirtinumą.

Tvenkinio fontanas

Gražiai trykštantis tvenkinio vanduo ir geras jo apšvietimas puikiai papuoš Jūsų sodo, sodybos kraštovaizdį, suteiks prabangos ir išskirtinumo bei padidins deguonies kiekį vandenyje. Tvenkinio fontanai suteikia aplinkai daug natūralios gyvybės, juk energingai krentantis iš viršaus vanduo sukelia daug purslų ir nesustabdomos vandens energijos pojūčius.

Daugeliu atveju, fontano įrengimas tvenkinyje nėra sudėtingas, nes fontano purkštuvas dažniausiai tiesiogiai prijungiamas prie vandens siurblio, tad nereikia papildomai kloti ir išvedžioti papildomų vamzdžių. Norint, kad fontanas atrodytų įspūdingai bet kuriuo paros metu, patartina fontaną apšviesti specialiais povandeniniais šviestuvais, pritvirtintais prie fontano purkštuko ar išdėstytais šalia jo. Šiuolaikinis vandens objektų apšvietimas būna tiek vienspalvis, tiek ir daugiaspalvis. Plačiau skaitykite čia >> Fontanai ir jų įranga

Vandens purkštukų yra skirtingų rūšių, dydžių ir patvarumo, todėl vandens purškimo kryptys, aukščiai ir formos yra labai įvairios, o vandens čiurkšlės aukštis, priklausomai nuo siurblio gamintojo ir modelio, reguliuojamas pagal Jūsų poreikius ir tvenkinio dydį. Plačiau skaitykite čia >> Fontanų purkštukai

Tvenkinio apšvietimas

Tvenkinys jau pats savaime puošia ir pagyvina aplinką. Tačiau saulės spinduliais paliesta ir tvenkinio augalų ir dekoratyvinių elementų sukurta grožio harmonija išnyksta prietemoje bei nakties metu. Jei norite šiltais vasaros vakarais pabūti šalia tvenkinio ilgiau ir kad jis skleistų ypatingą atmosferą ir unikalų grožį, reikėtų pasirūpinti šiuolaikiniu tvenkinio apšvietimu.

Tvenkinio apšvietimas vakarėlio metu išspręstų ir dekoracijų problemą, o jaukus šeimos pasisėdėjimas taptų ypatingu įvykiu. Tvenkinio apšvietimas taip pat išsprendžia ir saugumo klausimą, kadangi vandens telkinys lengvai pastebimas aplinkiniams ir taip išvengiama netyčinių įkritimų į vandenį.

Gražus tvenkinys - Jūsų ramybės oazė, atgaiva nuo kasdieninės rutinos, atpalaiduoja. Vandens teikiama ramybė – tai veiksmingas būdas relaksuotis po ilgos dienos ar savaitės darbų. Išmaniai išdėstyto apšvietimo bei šiuolaikinių ekonomiškų vandens telkinių apšvietimo technologijų dėka, Jūsų tvenkinys ir sodo kraštovaizdis veiksmingai pagyvinamas ir, tikrąja to žodžio prasme, sužiba naktį naujomis spalvomis.

Tvenkinio apšvietimo savybės

Šiuolaikiniai vandens telkinių šviestuvai montuojamas ir po vandeniu, ir virš vandens. Šiuolaikiniai vandens šviestuvai būna su šviesos diodų lempomis (LED) ir halogeninėmis lempomis. Pasaulyje ir Lietuvoje jau plačiai paplitęs šviesos diodų LED apšvietimas, kuris yra ekonomiškas, užtikrina mažas elektros energijos sąnaudas, nedidelius šviestuvų matmenis ir ilgą tarnavimo trukmę. LED šviestuvų skleidžiama šviesa vandenyje ir virš vandens yra itin aiški, ryški ir kryptinga.

Daugiaspalvis vandens ir aplinkos apšvietimas suteikia tvenkiniui ir sklypui daugiau gyvybės, netikėtumo bei žaismingumo, o skirtingomis spalvomis apšviestas fontanas, krioklys ar kaskada leidžia grožėtis supančia gamta net ir tamsiausią naktį. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių apšvietimas

Hidroizoliacinė danga. Rūšys ir paskirtis

Hidroizoliacinės dangos klojimas

Suformavę tvenkinio šlaitus ir pakrantes, paklokite tvenkinio hidroizoliacine dangą (dar vadinama plėvele ar membrana). Labai svarbu pasirinkti tinkamą hidroizoliacijos dangos rūšį ir jos storį, atsižvelgiant į tvenkinio dydį ir paskirtį.

Dažniausiai naudojamos PVC (angl. Polyvinyl chloride), HDPE (angl. High-density polyethylene) ir EPDM (angl. Ethylene propylene diene monomer) hidroizoliacinės dangos. Tvenkinių hidroizoliacijos įrengimui dažniausiai naudojamos PVC ir HDPE membranos. Šios dangos yra ypatingai tvirtos, ilgaamžės.

PVC danga gerai pritaikyta mažesniems vandens telkiniams, dekoratyviniams tvenkiniams, o HDPE hidroizoliacinė membrana skirta didelių tvenkinių hidroizoliacijai, kadangi ji yra sutankinta ir labai tvirta bei turi dvigubai ilgesnę tarnavimo trukmę (net iki 50 metų). HDPE danga rekomenduojama didelių (nuo 500 m² dugno ploto) tvenkinių ir lagūnų įrengimui.

EPDM danga naudotina, jei alpinariumas ar tvenkinys turi sudėtingą daugiapakopę dugno formą, taip pat puikiai tinka dekoratyviniams baseinams, eko baseinams ar kitiems nedideliems vandens objektams. HDPE ir EPDM hidroizoliacinės dangos tarpusavyje yra patikimai sujungiamos vulkanizuojant, o PVC danga arba klijuojama PVC klijais arba vulkanizuojama. Plačiau skaitykite čia >> Tvenkinių hidroizoliacija

Dekoruotos PVC dangos

Dekoruota PVC danga yra tvenkinių pakrančių įrengimui skirta speciali dekoratyvi smulkių akmenų ar žvirgždo danga, kuri atrodo labai natūraliai. Šią dekoratyvią dangą patartina kloti jau ant hidroizoliacinės membranos ir/arba tekstilės pakloto. Smulkių akmenų danga puikiai tinka ir upelio vagai, fontanui, dekoratyvinio baseino dugnui bei kitiems vidaus ir lauko objektų dekoravimui. Plačiau skaitykite čia >> Dekoruotos PVC dangos

Dekoruotos PVC dangos paskirtis

Hidroizoliacinių membranų virinimas

Siekiant užtikrinti nepriekaištingą ir hermetišką didelio ploto lakštų sujungimą, hidroizoliacinės dangos gali būti suvirinamos specialiais fenais arba dangų suvirinimo aparatais. Tokios šiuolaikinės priemonės virina, praktiškai, be raukšlių, tolygiu prispaudimu ir didele sparta. Gaunama siūlė yra ypač patvari, hermetiška ir ilgaamžė.

Geotekstilės klojimas ir svarba

Geotekstilė (dar vadinama geomembrana ar tekstilės paklotu) klojama po hidroizoliacine danga, t. y. tarp dangos ir grunto. Tekstilės paskirtis – dangos veiksminga ilgaamžė apsauga nuo mechaninių pažeidimų, t. y. grunte likusių statybinių medžiagų, aštrių akmenų, medžių šaknų ir pan.

Čia paminėtina, kad žemės gruntas nuolat juda. Net jei labai gerai išvalėte tvenkinio dugno gruntą prieš klojant hidroizoliacinę plėvele, vis tiek, metams bėgant, medžių šaknys ir jų stumiami akmenys gali deformuoti ir pradurti hidroizoliacinę dangą. Tad tekstilės audeklas yra būtinas.

Jei ant hidroizoliacinės dangos bus dedami akmenys ar akmens skalda, geotekstilę būtinai paklokite iš abiejų hidroizoliacinės dangos pusių. Plačiau skaitykite čia >> Neaustinė geotekstilė

Hidroizoliacinių medžiagų tiekimas

Čia paminėtina, kad tiekiame ir klojame PVC, EPDM ir HDPE hidroizoliacines dangas, geotekstilę ir akmenukais dekoruotą PVC dangą. Importuojame EPDM hidroizoliacines membranas ir jos sujungimui skirtas medžiagas. Atliekame dangų ir membranų virinimo darbus.

Sėkmingai bendradarbiaujame su stambiais geomembranų gamintojais Lenkijoje ir Vokietijoje, tad užtikriname bene geriausią jų kainą Lietuvos rinkoje. Siūlome užsakovams kompleksinius rezervuarų ir talpyklų sprendimus, įskaitant jų projektavimo, kasimo, klojimo, dangų virinimo darbus bei vandens objekto įrengimo hidroizoliacines membranas ir medžiagas.

Tvenkinių įrangos valdymo sistemos

Paminėtina, kad šiuolaikinėmis inovatyviomis nuotolinio valdymo sistemomis galite valdyti ne tik siurblį ar apšvietimą, bet visą savo vandens telkinio techninę įrangą. Ir ne tik nuotoliniu pultu, bet ir naudojant išmaniuosius telefonus ir/arba planšetinius kompiuterius (operacinės sistemos iOS ir Android).

Patogus ir paprastas valdymas nuotoliniu būdu taupo Jūsų laiką ir palengva dekoratyvinio baseino, tvenkinio ar kito vandens objekto įrangos rodmenų nuskaitymą ir valdymą. Plačiau skaitykite čia >> Vandens telkinių įrangos valdymas

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Nedelskite ir nedvejokite. Kreipkitės ir mūsų patyrę specialistai pakonsultuos ir patars Jums. Padėsime išsirinkti šiuolaikinę tvenkinių įrangą ir medžiagas, apšvietimo sprendimus. Žinodami Jūsų lūkesčius ir norus, paruošime projektą ir sąmatą pagal Jūsų poreikius ir biudžetą.

Siūlome ir atskirus tvenkinių kasimo ar valymo darbus, ir visapusišką kompleksinį tvenkinių sutvarkymą, atsižvelgiant į Jūsų poreikius, turimo sklypo išplanavimą bei grunto tipą. Nepraleiskite progos pasinaudoti profesionalų rekomendacijomis ir patarimais. Taip išvengsite esminių tvenkinio kasimo ir priežiūros klaidų bei sutaupysite lėšų ir laiko.

Profesionali konsultacija, tvenkinių projektavimas, įrengimas, priežiūra

Tvenkinių įranga (e-parduotuvė):

Prekės aprašymas
Vandens siurbliai Vandens siurbliai
Vandens aeraotoriai Vandens aeratoriai
Plaukiojantys fontanai Plaukiojantys fontanai
Led šviestuvai LED šviestuvai
PVC dangos PVC dangos
HDPE dangos HDPE dangos
EPDM dangos EPDM dangos
Geotekstilės Geotekstilės
Dekoruotos PVC dangos Dekoruotos PVC dangos
Priežiūros priemonės Priežiūros priemonės
Vakuuminiai siurbliai Vakuuminiai siurbliai